Samovolné tvoření modřin může signalizovat vážné zdravotní problémy. Podceňovat se rozhodně nevyplácí

modřiny na těle
Fotografie: Pexels

K modřinám mohou vést různé méně významné faktory, ale je důležité vědět, ve kterých případech se jedná o závažnou příčinu, protože to pro vás může být záchranou.

Modřiny jsou hovorovým názvem pro krvácení, které je obvykle důsledkem každodenních úrazů a pohmožděnin. Někdy se však vyskytují příliš často a je pro nás obtížné určit, proč k nim vůbec došlo. Spontánně vzniklé modřiny mohou být příznakem různých zdravotních potíží. Modřiny se na kůži projevují jako změny barvy a mají modrý, žlutý a černý odstín nebo kombinaci těchto tří odstínů. Poškozené krevní cévy hluboko v kůži způsobují, že krev vystupuje na povrch těsně pod pokožkou, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Jak vznikají modřiny?

Modřiny vznikají při poškození drobných cév, v důsledku čehož se krev dostává do tkání. Většinou jsou důsledkem úrazu, nárazu nebo silného tlaku. Obvykle zmizí asi po 7–10 dnech. U žen je sklon k modřinám větší během menstruace, protože cévy jsou v tomto období oslabené a náchylnější k prasknutí.

Modřiny se také častěji vyskytují u lidí s vrozenou nadměrnou křehkostí cév. Mohou také souviset s užívanými léky, jako jsou kortikosteroidy nebo léky na ředění krve. Někdy však modřiny mohou být jedním z příznaků onemocnění. Je užitečné vědět, které situace by vás měly znepokojovat.

Snížená srážlivost krve a náchylnost k tvorbě modřin

Pokud máte pocit, že se vám na těle bez zjevné příčiny tvoří modřiny (nebyly způsobeny zraněním), může to znamenat poruchu srážlivosti krve. Tento defekt může být způsoben nedostatkem srážecích faktorů nebo poruchou stěn cév či krevních destiček. Nejčastějšími nemocemi spojenými se sníženou srážlivostí krve jsou hemofilie a Willebrandova choroba. Jedná se o genetická onemocnění.

modřina, podlitina na kůži
Fotografie: Freepik

Nedostatek vitamínů a náchylnost k modřinám

Lidé s nedostatkem vitamínů, zejména vitamínu C, jsou také náchylní ke snadnému vzniku modřin. Vitamín C je zodpovědný za zpevnění stěn cév a zvyšuje jejich odolnost proti prasknutí. Modřiny se mohou objevit také jako příznak nedostatku vitamínu K, který je stejně jako vitamín C zodpovědný za stav cév. Vitamín PP má také vliv na těsnost cév. Je vhodné zajistit, aby tělo bylo zásobeno dostatečným množstvím těchto látek.

Onemocnění jater a náchylnost k tvorbě modřin

Jedním z příznaků onemocnění jater může být také výskyt modřin. Spontánní modřiny dolních končetin doprovázené otoky mohou být příznakem primární cirhózy. Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří žloutenka, krvácení z dásní a nosu a v pokročilém stadiu ascites.

Onemocnění ledvin a náchylnost k tvorbě modřin

Tvorba modřin může být také známkou problémů s ledvinami. Pokud si kromě modřin stěžujete na únavu a slabost, nechutenství, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, nespavost, svědění kůže a vyrážky, je nezbytné poradit se s lékařem. Tyto příznaky mohou, ale nemusí svědčit o selhání ledvin.

Anémie a náchylnost k tvorbě modřin

Anémie je spojena s nedostatkem železa nebo vitamínu B12. Tyto dvě látky jsou hemopoetické faktory. Jejich nedostatek vede ke snížení hladiny hemoglobinu, červených krvinek a krevních destiček, a tím k poruchám srážlivosti krve. Důsledkem jsou modřiny, které se na těle objevují bez zjevného důvodu. Mezi příznaky anémie patří především slabost, bledá a suchá kůže, nechutenství a nedostatek energie.

Leukémie a náchylnost k tvorbě modřin

Jedním z příznaků rozvíjející se leukémie v těle mohou být také velké modřiny a petechie. To není jediné znamení. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří také časté infekce, únava, bolesti kostí, svědění kůže a bledá pleť. Jedná se o velmi závažný stav, proto by se neměly podceňovat žádné znepokojivé příznaky.

modřina, podlitina na ruce
Fotografie: Freepik

Kdy by měly být modřiny důvodem k obavám?

Modřiny obvykle nejsou důvodem k obavám. Lékařská konzultace je však vhodná, pokud se modřiny objeví spontánně, nikoli v důsledku úrazu, a jsou velmi bolestivé. Mohou být také znepokojivé, pokud je jejich velikost a rozsah zcela neadekvátní zranění. Lékaře je vhodné navštívit i v případě, že se modřiny objevují velmi snadno nebo se objevují v místech mimo poranění. Při potírání modřin je dobré co nejdříve přiložit na místo poranění studený obklad.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]