Šalvěj lékařská: Její obdivuhodné léčivé účinky zná jen malé procento lidí. Uleví však od řady problémů

Fotografie: Depositphotos

Naši předkové neměli tak dostupnou lékařskou péči, jako máme my v moderní době. Museli si vystačit s bylinkami a radami kořenářek, které se v bylinách vyznaly a také je sbíraly.

V přírodě roste celá řada bylin, které patří mezi léčivky. Jejich účinné látky využívali lidé už v minulosti. Jejich zkušenosti jsou velmi cenné i v současnosti. Kromě tradiční západní medicíny je možné mnohé zdravotní neduhy léčit za pomoci rostlin. K významným léčivým bylinám patří také šalvěj lékařská, potvrzuje doktor Dan Brennan. Určitě jste o všech jejích účincích neslyšeli.

Bylina ze třetihor

Šalvěj je rod aromatických bylin, keřů a polokeřů z čeledi hluchavkovitých. Jejich nejbližší společný předek rostl už v období třetihor asi před 30 miliony let. Domovinou šalvějí je oblast Středomoří a jihozápadní a Střední Asie. Většinou je najdeme na teplém a slunečném stanovišti s dobře propustnou hlínou. Díky vysokému obsahu účinných látek se šalvěje využívají v kosmetice, léčitelství i v kuchyni.

Co všechno šalvěj obsahuje

Šalvěje jsou bohaté na silice, třísloviny, fenolické látky a flavonoidy a éterické oleje, které jsou obsažené v listech i v květech. Šalvěj divotvorná obsahuje i halucinogenní salvinorin A, který středoameričtí Indiáni využívají ke svým náboženským rituálům. Kromě těchto látek najdeme v šalvějích také hořčiny, třísloviny, fytoestrogeny a různé organické kyseliny.

Fotografie: Pixabay

Použití šalvěje v kuchyni

Ve Středomoří se šalvěj často využívá při přípravě jídel, například při grilování, do omáček. Lze jí ochutit sýry, bylinková másla, některé dezerty i dezertní a sladká vína. V Mexiku mají šalvěj hispánskou, jejíž semena se nazývají chia a která jsou bohatá na bílkoviny, vápník, omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Využívají se pro výrobu dezertů, koktejlů, pudingů.

Šalvěj v léčitelství

U nás se nejvíce využívá šalvěj lékařská, která má antiseptické, antioxidační, protikřečové účinky. Je výborný kloktadlem při bolestech v krku. Pomáhá při špatném trávení, bolestem žaludku a břicha, při chorobách žlučníku a jater. Účinná je také při hormonálních a klimakterických obtížích, nervovém vypětí a depresích, posiluje imunitu.

Fotografie: Depositphotos

Zdroj: National Library Of Medicine, WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]