Blahodárná šalvěj by neměla chybět v žádné domácnosti. Její užívání má však přísná pravidla

Fotografie: Depositphotos

Šalvěj má obrovskou sílu léčit řadu nemocí a doporučuje se při mnoha problémech. Latiníci této zázračné rostlině říkali spása.

Arabští lékaři šalvěj velmi oceňovali a věřili, že její pravidelné užívání může prodloužit délku života. Botanik John Gerard řekl, že je šalvěj zvlášť dobrá pro hlavu a mozek. Tato bylina podle něj bystří smysly a navrací zdraví postiženým ochrnutím. Dále podle něj odstraňuje chvění končetin, říká lékař Ryan Raman.

Kdy využijete šalvěj

Šalvěj se používá při poruchách mozku. Bylina totiž posiluje psychiku a paměť, stimuluje mozkovou činnost, přechází Alzheimerově chorobě a senilitě a zlepšuje emocionální zdraví. Šalvěj, které se také říká babské ucho, je skvělá také na nervové poruchy. Odstraňuje úzkost, deprese, zmatenost a únavu. Uvádí do rovnováhy nervový systém a zlepšuje emocionální zdraví. Má také další široké využití.

Babské ucho se používá také při hormonálních poruchách. Bylina vyrovnává hormonální systém, snižuje návaly horka spojené s menopauzou, noční pocení a tvorbu mateřského mléka, a dokonce dokáže snížit cukr při cukrovce. Při poruchách trávení navrací ztracenou chuť k jídlu a také zklidňuje citlivý žaludek. Navíc dokáže odstranit také nadměrnou plynatost.

Další oblasti, kde vyniká

Šalvěj se hojně využívá také při onemocnění úst a krku. Je to jedna z nejúčinnějších rostlin k léčbě infekcí díky svým antibakteriálním, antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem. Velmi často je doporučována při potížích se zuby. Pokud máte v zubu zánět nebo vás bolí, zkuste kloktat šalvěj. Určitě se vám uleví. Návštěvě zubaře se však pravděpodobně nevyhnete ani tak.

Fotografie: Pexels

Šalvěj je vhodný také jako lék proti bolesti v krku či kašli. Je doporučovaná také při léčbě laryngitidy, faryngitidy nebo angíny. Bylina pomáhá také při léčbě astma, bronchitidy, sinusitidy a rýmy. Doporučuje se také při dýchacích obtížích s hojným sekretem a při zánětech dutiny ústní. Využít ji můžete také při bolestech v krku a nachlazení. Bojovat dokáže i s vysokou horečkou.

Jak šalvěj používat

Ve většině případů se šalvěj používá ve formě ústních vod nebo kloktadel. Doktor Rudolf Weiss doporučuje na neduhu v ústech a krku směs 10 mililitru šalvějové tinktury a 10 mililitrů heřmánkové tinktury. Obě tinktury se dají do sklenice vody, promáchají se a proplach se opakuje několikrát denně. Na výplachy lze využívat také jen odvar ze šalvěje a vody. Užívat můžete také šalvějový čaj.

Ačkoliv je šalvěj opravdu zdravý prospěšná, není přeci jen vhodná pro všechny. Je kontraindikovaná u těhotných a také kojících žen. Užívat by ji neměli ani lidé trpící epilepsií nebo zánětem ledvin. Diabetici by si měli při užívání neustále kontrolovat hladinu cukru v krvi. Také myslete na to, že není vhodné používat velké dávky a nejdelší doba pro užívání je dva měsíce. Jinak je šalvěj toxická.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]