Jak rozeznat rozdíl mezi pálením žáhy a infarktem aneb Co dělat, když cítíte nepříjemný tlak na hrudi

Fotografie: Pixabay

V okamžiku, kdy cítíte bolest na hrudi, přemýšlíte, co se děje. Může to být obyčejné pálení žáhy nebo může jít o příznak smrtelného infarktu, říká lékař Gerhard Whitworth.

Příznaky těchto dvou rozdílných stavů jsou často zaměňované. Přinášíme vám tedy návod, jak zjistit, zda se jedná o obyčejné pálení žáhy nebo jde o signál infarktu myokardu. Podle statistik je například v USA z více než 8 milionů návštěv pohotovosti pro bolest hrudi ročně pálení žáhy téměř polovinou případů, kdy jsou vyloučené srdeční problémy.

Fotografie: Depositphotos

Pálení žáhy je běžný příznak refluxu

Žaludeční kyselina stoupá do jícnu a to způsobuje bolestivé pálení hned za prsem. Není divu, že je tento stav kyselého refluxu často zaměňovaný s infarktem. Bolest hrudi, kterou způsobuje nedostatečný průtok krve je často popisovaný jako pocit napětí, zúžení nebo tlaku. Nejde tedy většinou o pálení jako v případě pálení žáhy. Rozeznat rozdíl však není vždy tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Pokud máte příznaky, kterými si nejste jisti, je pochopitelně lepší poradit se s lékařem. Volejte tedy 112, pokud cítíte svírání na hrudi, máte potíže s dýcháním a začínáte se silně potit. Můžete také zblednout nebo se cítit velmi slabí. Příznaky pálení žáhy mohou příznaky anginy pectoris nebo infarktu napodobovat. Pokud si tedy nejste jisti, raději zavolejte pomoc. Ideální je však znát seznam příznaků jednotlivých stavů a analyzovat situaci.

Příznaky jednotlivých stavů

Pálení žáhy se projevuje pálivou bolestí na hrudi, která začíná v prsu. Bolest cestuje z hrudníku do krku a nevyzařuje do ramen, krku nebo paží. Máte pocit, že se vám jídlo vrací do úst a v zadní části krku cítíte hořkou nebo kyselou chuť. Bolest se zhorší, pokud si lehnete do postele nebo se ohnete. Příznaky se objevují často po kořeněném nebo tučném jídle.

Fotografie: Freepik

Naproti tomu infarkt nebo angina pectoris se projevuje těsností, tlakem, zúžením. Můžete cítit píchání nebo nepřetržitou bolest nejčastěji ve středu hrudníku. Bolí vás také krk, ramena nebo paže. Srdeční tep je rychlý nebo nepravidelný. Polívá vás studený pot, mátě závratě nebo slabost. Dostavit se může také obtížné dýchání, nevolnost, porucha trávení a někdy dokonce zvracení. Máte pocit, že jste vynaložili extrémní fyzickou námahu nebo stres.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]