„Rostlina na popáleniny“ aloe vera zklidní postižené místo. V krajním případě poslouží i med

Fotografie: Vera de Kok / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Většinu popálenin prvního a druhého stupně o průměru menším než cca 8 cm můžete ošetřit doma pomocí domácích prostředků. Popáleniny vyššího stupně musí ošetřit lékař.

Popáleniny jsou nepříjemným a bolestivým problémem, který se může snadno stát každému z nás. Nejčastěji jsou způsobeny kontaktem s horkou tekutinou, párou, ohněm nebo sluncem. Bez ohledu na to, co způsobilo popáleninu, je důležité ihned zahájit první pomoc, abychom zmírnili bolest a minimalizovali poškození kůže, říká doktorka Jacquelyn Cafasso. V tomto článku se zaměříme na nejlepší domácí metody na zmírnění popálenin a na to, jak můžete použít běžné předměty ze své domácnosti, abyste co nejrychleji a nejefektivněji pomohli zahojit popáleninu.

Druhy popálenin podle závažnosti

Popáleniny 1. stupně jsou považovány za nejméně závažné, protože postihují pouze vnější vrstvu kůže. Obvykle způsobují pouze mírnou bolest, zarudnutí a otok. Popáleniny 2. stupně zasahují hlubší vrstvy kůže a způsobují puchýře a bílou, mokvající a lesklou kůži. Popáleniny 3. stupně zahrnují poškození všech vrstev kůže, zatímco popáleniny 4. stupně mohou zasáhnout klouby a kosti. Popáleniny 3. a 4. stupně vyžadují naléhavé lékařské zákroky a měly by být ošetřeny pouze v nemocnici.

Nejlepší domácí prostředky na popáleniny

Mírné popáleniny se obvykle zcela zahojí přibližně za týden až dva a obvykle nezpůsobují jizvy. Cílem léčby popálenin je snížit bolest, zabránit infekcím a rychleji zahojit kůži. Je důležité si uvědomit, že v případě závažných popálenin by měl být pacient převezen do nemocnice co nejdříve. Pokud je popálenina větší než 8 cm nebo způsobuje bolest a otok, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Studená voda

První věc, kterou byste měli udělat při lehké popálenině, je pouštět na popálené místo studenou (nikoli ledovou) vodu po dobu asi 20 minut. Poté popálené místo omyjte jemným mýdlem a vodou.

Chladivé obklady

Chladný obklad nebo čistá vlhká tkanina přiložená na popálené místo pomáhá zmírnit bolest a otok. Obklad můžete přikládat v 5 až 15minutových intervalech. Snažte se nepoužívat příliš studené obklady, protože mohou popáleninu více podráždit.

Antibiotické masti

Antibiotické masti a krémy pomáhají předcházet infekcím. Na popáleninu naneste antibakteriální mast, jako je Bacitracin nebo Neosporin, a překryjte ji potravinovou fólií nebo sterilním neprodyšným obvazem či látkou.

Aloe vera

Aloe vera je často označována za „rostlinu na popáleniny“. Aloe vera je účinná při hojení popálenin prvního až druhého stupně. Aloe působí protizánětlivě, podporuje krevní oběh a brání růstu bakterií.

Naneste vrstvu čistého gelu z aloe vera odebraného z listu rostliny aloe vera přímo na postižené místo. Pokud aloe vera kupujete v obchodě, ujistěte se, že obsahuje vysoké procento aloe vera. Vyhněte se výrobkům, které obsahují přísady, zejména barviva a parfémy.

aloe vera
Fotografie: Pixabay

Med

Med se právě stal sladším. Kromě lahodné chuti může med při lokální aplikaci pomoci zahojit drobné popáleniny. Med působí protizánětlivě a je přirozeně antibakteriální a antimykotický. Zde však opatrně. Pokud by byl použit na otevřené větší popálenině, mohl by se snadno kontaminovat bakteriemi a způsobit infekci.

Co nepoužívat na popáleniny

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]