Proč nálev z okurek nevylévat, ale pít – podpoří sportovní výkon, hydratuje a má i další zdravotní výhody

Nakládané okurky jsou vynikající přílohou k obědu či večeři, ale i ozdobou chlebíčků a jednohubek. Naše babičky a maminky je nakládají od nepaměti a své nejosvědčenější recepty si předávají z generace na generaci. Najdete je patrně v každé české domácnosti. Sahají po nich nejen těhotné ženy, ale i lidé, kteří se léčí z kocoviny.

V poslední době však byla okurková šťáva nabízena také jako nutriční „superfood“ a nízkokalorický sportovní nápoj. My si dne prozradíme, proč nálev z okurek nevylévat, ale pít.

Nálev z okurek má vysoký obsah sodíku: 3,5-uncová porce může obsahovat zhruba 500 mg sodíku, ne-li více. To je velká část doporučeného denního příjmu (2300 mg) tohoto minerálu. S okurkovým lákem tedy opatrně, pokud dodržujete dietu s nízkým obsahem sodíku (pokud máte vysoký krevní tlak nebo dnu, buďte s pitím láku opatrní).

Nápoj pro sportovce

Nálev z okurek je oblíbená a využívána tekutina pro sportovce, kteří chtějí omezit sladké sportovní nápoje. Je pravda, že sportovci mohou těžit z okurkové šťávy z důvodu jejího vysokého obsahu sodíku, říká Cynthia Sass, poradce zdraví a výživy. Když se potíte, ztratíte tekutiny a elektrolyty – včetně sodíku. „Nakládaná šťáva může být velmi dobrým zdrojem sodíku. Neměla by to však být jediná metoda hydratace, která nahradí elektrolyty.

Řeší svalové křeče

Studie z roku 2010 ze Severní univerzity v Dakotě zjistila, že svalové křeče lze vyřešit za minutu a půl díky láku z okurek. Vědci nedokázali s jistotou říci, proč zrovna okurková šťáva měla tento účinek na křeče, není totiž zcela jasné, která složka láku je zodpovědná za tento potenciální přínos. Některý výzkum podporuje myšlenku, že za tím stojí ocet v nálevu více, než přítomnost sodíku.

Hydratace

Jak už jsme zmínili, lák z okurek se pyšní vysokým obsahem sodíku, což může být skvělé pro zvýšení hydratace před a po tréninku. Voda je přitahována k sodíku – takže když nahradíte sodík ztracený potem, zadržíte tím více vody.

Řeší bolesti žaludku

Lák může být přirozeným prostředkem proti bolesti žaludku. Ocet v nakládané šťávě může být prospěšný pro snížení nadýmání a zvýšení hladiny dobrých bakterií v zažívacím traktu. Je to proto, že některé bolesti žaludku jsou způsobeny nízkou kyselostí, kterou může přítomnost octu obnovit.

Pomocník kocoviny

Hlavní složkou okurkového láku, který může ulevit při kocovině, je voda a sodík, což pomáhá obnovit elektrolyty, hydratovat a uvést tělo opět do rovnováhy.

Bolest v krku a nachlazení

Lák z okurek může být i doplňkovým prostředkem při léčbě nachlazení a bolesti v krku. Přítomný ocet funguje podobně, jako sirup proti kašli. Navíc lák obsahuje i vitamíny, tudíž jasná volba v chřipkovém období. Pití láku posiluje i imunitu, tudíž výtečná prevence. Lák z okurek obsahuje mnoho antioxidantů, které bojují proti rakovinným buňkám a volným radikálům. Mimo to má velký přínos pro správné zažívání.

Zmírňuje syndrom neklidných nohou

Není to sice vědecky zcela potvrzeno, ale zkušenosti lidí hovoří za vše. Stačí údajně vypít půl skleničky láku z kyselých okurek a nohy se zklidní.

Obrázky: pixabay.com, rutupic.pw