Přírodní produkty jako med, stévie a sušené ovoce mohou nahradit cukr

To, že konzumace přílišného množství látky, kterou je cukr, tedy především rafinovaného bílého cukru, našemu organismu škodí, je všeobecně známo. S konzumací cukru nesouvisí jen případná obezita, ale také mnohé další zdravotní problémy, například cukrovka. Bohužel je dnes cukr přítomen ve velkém množství potravin a nápojů, které denně konzumujeme, a navíc je na cukru mnoho lidí do větší či menší míry závislých. Dnes vám přinášíme několik přírodních alternativ, kterými můžete nezdravý cukr ve vašem jídelníčku nahradit.

Med

První alternativou k cukru, která většinu lidí napadne, je samozřejmě med. Med v sobě skrývá velké množství zdraví prospěšných látek, například vitamíny C a B6 či minerální látky, jako je vápník, draslík, fosfor, zinek či železo. Již od starověku byl používán v léčitelství pro své antibakteriální a antiseptické účinky. Navíc má med i uklidňující a relaxační účinky, a pomůže vám tak večer snadněji usnout a mít celkově kvalitnější spánek. Má také schopnost snižovat stres či hladinu cholesterolu. Jako sladidlo se používá především do nápojů, ale také při vaření a slazení kaší a dezertů. Je důležité mít ale na paměti, že při teplotách vyšších než čtyřicet stupňů Celsia med většinu svých zdraví prospěšných látek bohužel ztrácí, proto ho nikdy nepřidávejte do příliš horkých nápojů a jídel.

Sušené ovoce

Sušené ovoce, například meruňky, švestky, fíky, datle či rozinky, mohou být také způsobem, jak konzumovat méně cukru, především místo nejrůznějších sladkostí a sušenek. Navíc je sušené ovoce bohaté na vitamíny a minerály.

Stévie

Listy této rostliny pocházející z Jižní Ameriky obsahují velmi sladký extrakt, který ale neobsahuje žádné kalorie a nemá žádný vliv na hladinu glukózy v krvi, a proto je stévie doporučována například i lidem trpícím s cukrovkou. Kromě toho stévie snižuje aktivitu nejrůznějších plísní. Extrakt stévie je také na rozdíl od medu odolný i vůči vysokým teplotám, a je proto vhodný i do teplých jídel a nápojů.

Agávový sirup

Tomuto sirupu se někdy přezdívá zlato mexických indiánů. Získává se nařezáním a „doslzením“ agáve. Agávový sirup má nízký glykemický index a vysokou sladivost. Vzhledem ke své vysoké teplotní toleranci je vhodný k použití v teplé i studené kuchyni. Z minerálních látek v něm najdeme například železo a vápník.

Javorový sirup

Dalším typem sirupu, který se dnes hojně používá, je i javorový sirup. Je vhodný na vaření, pečení, slazení nápojů a při přípravě dezertů. Má příjemnou lehce oříškovou chuť, nízký glykemický index i obsah fruktózy. Kromě toho obsahuje navíc také antioxidanty a různé minerální látky, jako je mangan, železo, zinek a vápník.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]