Příčiny tloustnutí nemusí být jen v jídelníčku. Vliv mají i jiné faktory

Tloustnutí není nic příjemného. Jak pro náš vzhled, tak pro naše zdraví. Nutno říci, že netloustneme jenom proto, že více jíme. Mnohdy být nárůst váhy i řadu jiných důvodů, které teď odhalili lékaři. Pokud jste začali přibírat, nebo se vám i přes dietu nedaří zhubnout, podívejte se, zda není problém právě v některé z těchto konkrétních oblastí.

Hladina inzulinu

Jednou z příčin tloustnutí může být také vyšší hladina inzulinu. Je proto vhodné navštívit lékaře, který by udělal příslušné krevní testy. Pokud by byla hladina inzulinu ve vašem těle příliš vysoká, může to znamenat, že tělo má pomalejší metabolismus, a to může vést při dietě ke ztížení hubnutí a v běžném režimu právě k tomu, že začnete přibírat. Ideálním krokem je optimalizovat svou stravu tak, aby v ní bylo minimum jednoduchých cukrů a minimum rafinovaných sacharidů.

Psychické problémy

Na naši váhu má vliv i psychika. U někoho může docházet k hubnutí, ale u většiny lidí se naopak dostaví tloustnutí. Ti navíc své psychické problémy řeší i přejídáním, což váze rozhodně neprospívá. Optimální pomocí je pochopitelně snaha si takzvaně vyčistit hlavu. Snažit se zpomalit, změnit svůj život, najít si koníčky a naučit se odpočívat. Najednou se vám bude lépe žít, a i váha přestane kolísat.

Alergie

Ano, i ty mají vliv na vaše tloustnutí. Tedy lépe řečeno to jsou tabletky zvané antihistaminika. Ty jsou určené ke zmírnění alergických reakcí. S jejich konzumací byste to však neměli přehánět. Je vhodné jíst je jenom ve chvíli, kdy jste skutečně vystaveni konkrétnímu alergenu. Jinak je vhodné je neužívat. Jak pro chemii v nich, tak proto, že vše ovlivní vaši postavu.

Velikost porcí

I když jíte dietně, může se dostavit tloustnutí. Jak je to možné? Důvodem jsou porce. Malá porce špatného jídla může být paradoxně lepší, než obrovská porce jídla zdravého a dietního. I to má nějaké kalorie a sacharidy, které následně přijímáte. Když se přejídáte, tak tělo už z principu nemlže hubnout, jelikož příjem je stále vyšší než výdej.

Denní režim

Vhodné je naučit tělo jasnému a pevně stanovenému dennímu režimu, na který si navykne. S tím souvisí i to, kdy budete jíst. Snídat je třeba opravdu ráno, po probuzení. Snídaně je základ dne. večeře je potom vhodná několik hodin před tím, než se chystáte spát. Pokud nesnídáte, nebo jíte těsně před spaním, opět to má vliv na vaše tloustnutí.

Konzumace „zdravého“ jídla

Proč do uvozovek? Jelikož jídlo na první pohled vypadá jako zdravé, ale není. Třeba kupované müsli je často plné cukru. To stejné kupované ovocné džusy. Tmavé pečivo je stejné jako to světlé a rýže je plná škrobů a sacharidů. Ani různé zeleninové lupínky k televizi nejsou to pravé, jelikož mnohdy obsahují více prázdných kalorií než běžné chipsy.

Věk

S přibývajícím věkem se může také zpomalovat váš metabolismus, což znamená, že už vaše tělo nespaluje tuky tak efektivně, jako dříve. S tím je nutné se smířit. Proto je na místě, jak snížit kalorické dávky, tak i metabolismu pomoci. Třeba sportem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]