Při problémech s ledvinami je důležité zařadit na jídelníček vhodné potraviny

Fotografie: Unsplash

Pokud už vaše ledviny neslouží tak, jak by měly, zvažte častější konzumaci vybraných potravin, jimiž je dokážete opět nastartovat.

Nic netrvá věčně, zejména pak lidské tělo chátrá neuvěřitelně rychle. Někdy se může stát, že jisté orgány začnou slábnout dříve než jiné. V některých situacích je stále možné jim pomoci a jejich činnost navrátit do normálního stavu, jindy se musíte spoléhat už jen na lékaře. Žádného orgánu se přitom nesmíte vzdát a měli byste o něj bojovat do konce svých sil, proto byste mohli i ledvinám pomoci zapojením jistých potravin do jídelníčku.

Fotografie: Unsplash

Detox spolu s podporou organismu

Jedním z národů, který trápí potíže s ledvinami nejméně, jsou Švédi a Norové. Je tomu tak zejména proto, že se v těchto skandinávských zemích snad ke každému pokrmu podávají brusinky. Tyto kyselé a hořké červené kuličky mají dezinfekční a detoxikační účinek na urogenitální oblast. Navíc mohou působit i protizánětlivě a zabránit tak bakteriím, aby napadaly játra a zbytek vylučovací soustavy.

Fotografie: Unsplash

Podobně na tělo zapůsobí i častější konzumace mořských ryb, jichž se Skandinávcům dostává na talíř velké množství. Vděčí za to především omega-3 mastným kyselinám, díky nimž dojde ke snížení krevního tlaku a normalizaci funkce ledvin. Uklidní tak jejich činnost, čímž se vytvoří ideální prostředí pro hojení a regeneraci tohoto orgánu. Spolu s dalšími prospěšnými látkami z masa navíc posílíte celkovou imunitu.

Sáhněte i po zelené zelenině

Velmi prospěšná na činnost ledvin je také košťálová nebo listová zelenina jedné barvy. Tou je zelená, reprezentována zejména brokolicí a špenátem. V těchto potravinách je obsažena spousta antioxidantů, které zbavují tělo volných radikálů a dalších nebezpečných látek. Navíc vitamíny a minerály v nich obsažené dokážou efektivně regenerovat buňky vnitřních orgánů, mezi něž patří i zmiňovaná játra.

Fotografie: Unsplash

Zkuste i zakulacené dýně

I přesto, že se o této plodině ve spojení se zdravou výživou příliš nemluví, může být prospěšnější než kdejaká jiná zelenina. Kromě toho, že je také výborným antioxidantem, dokáže dýně preventivně působit na vznik ledvinových kamenů. Vitamíny a minerály této zeleniny totiž regulují množství soli v těle, z níž se kameny tvoří. Mimo to vás dokáže zbavit otoků a přebývající vody v těle, jelikož má diuretické účinky.

Nezapomínejte na doplňování tekutin

Činnost ledvin úzce souvisí s filtrací vody, což znamená, že pokud se jí k tomuto orgánu dostává málo, bude mu to na škodu. Správně byste během dne měli vypít přibližně 2 litry tekutin, v letních měsících pak ještě více. Nemusíte je přitom přijímat pouze ze sklenice, někdy najdete patřičné množství v ovoci a zelenině. Nedostatek tekutin by však nepostihl jen vaše ledviny, ale i jiné části těla.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]