Pozitivní změny na těle díky měsíční výzvě v podobě každodenního provádění kliků

Kliky lze velmi snadno začlenit do každodenního cvičebního plánu, jelikož je lze provádět prakticky kdekoli a bez nutnosti speciálního vybavení. Kliky nemusíte dělat jen v rámci zahřívacího kolečka před cvičením, ale kdykoli během dne, a to po dobu jednoho měsíce. Získáte tím řadu benefitů. Při klikách se posiluje de facto celé tělo, nejvíce však horní část: ruce, prsa, záda. Záleží také na tom, jaké kliky provádíte. Ideální je samozřejmě střídat různé typy kliků.

Především se vyhněte pokusu trhat rekordy hned první den, pokud nejste zvyklí cvičit. Mohli byste se vystavit riziku zranění. Pro ty, co cvičí běžně je 100 kliků jako nic. Ale pro někoho to může být velmi náročný cvik. Kliky si můžete ze začátku zjednodušit tím, že zvolíte jednak rozumný počet, a také lehčí dámskou verzi, kdy klečíte na kolenou. Pokud by vám i lehčí verze kliků dělala potíže, lze dělat kliky o stěnu. Později pak zkoušet těžší varianty kliků.

To co musíte udělat, je začít. Klidně jen několik málo kliků. Podařilo se vám udělat 4 klasické kliky? Výborně. Je to naprosto v pořádku. Zapište si je do notýsku, ať můžete kliky na konci dne sečíst. Neočekávejte, že uděláte 100 kliků na jeden zátah. Pokud tedy nejste vytuněný sportovec, který trénuje již několik let.

První a druhý den dělejte takto kliky po troškách. Klidně po 4 nebo 6, jak se vám podaří. Někdy jich můžete udělat méně a jindy více. Zbytečně se nepřepínejte, ať si neublížíte. Tělo vám samo řekne. Třetí den už budete vědět, kolik kliků jste schopni během celého dne udělat. Podle toho se odpíchněte a přidejte 3 až 5 kliků za den navíc.

A takto postupujte, až budete schopní udělat 100 kliků za den. Někdo to zvládne dřív, jiný později. U 100 kliků denně zůstaňte po dobu 1 týdne. Pokud se nebudete zbytečně přepínat, nebudete tak trpět. Jestliže však ucítíte bolest prsou a rukou, udělejte si den nebo dva (podle potřeby) pauzu a dopřejte svalům regeneraci. Právě proto je lépe připravit tělo na takovou zátěž postupně a provádět jen po pár klicích.

Jakmile je vaše tělo připravené a zvládne 100 kliků za den, můžete postupně zvyšovat počet na 110, 120, 130 atd. Každý týden přidat 10 kliků. Cvičit nemusíte pouze jeden měsíc, ale klidně dál pokračovat, až se dostanete třeba na 150 kliků za den nebo více – každý má jiný cíl a fyzické schopnosti.

Co se stane s vaším tělem po měsíci klikování?

  • Půjde vidět, že cvičíte – Kliky jsou skvělé cvičení pro svaly rukou, hrudi a horní části zad. Ve skutečnosti nahrazují i některé posilovací stroje, tudíž pokud vydržíte a budete poctivě cvičit, pravděpodobně vás po měsíci někdo pochválí, protože už to bude znatelné.

  • Bude mít menší bříško – I když to vypadá, že veškerou těžkou práci při klikování odvádějí paže, není tomu úplně tak. Díky klikům zabírá i vaše jádro (střed těla). Pokud vás nebaví dělat prkno, zkuste kliky. S výsledky bříška budete spokojení.

  • Zhubnete nechtěné kilogramy – Kliky jsou cvik poměrně náročný, pomáhají zrychlit metabolismus a spalovat spoustu kalorií. Navíc tím zaměstnáváte pestrou škálu svalů, které potřebují výživu, tu si odebírají z tukových zásob.

  • Lepší vytrvalost i psychika – Věřte nebo ne, ale po měsíci zjistíte, že zvládnete i náročnější tréninky, které byly dřív problém. V dnešní době je důležité mít výdrž, jinak příliš neuspějete v rychle se rozvíjejícím světě. Překračování prahu pohodlí je jedním z kroků. Ne nadarmo se říká: ve zdravém těle zdravý duch.

  • Silnější kosti – Není žádnou novinkou, že cvičení přispívá k posílení kostí a tím se snižuje i riziko úrazů a pozdějších onemocnění. Kliky jsou skvělou pomůckou k posílení celé horní části těla. Díky pravidelnému klikování můžete posílit kosti již během jednoho měsíce. Čím déle však setrváte u různorodého cvičení, tím lépe.

Fotografie: Pixabay