Pozitivní vliv toho, když přestanete pít alkohol – budete mít pěknější pleť, zhubnete a posílíte své celkové zdraví

Pravděpodobně si posezení s přáteli, večírek či oslavu narozenin nedokážete představit bez alkoholu, který ovlivňuje rodinný i společenský život. Svůj vztah k alkoholu nejlépe odhalíte tak, když si jednoho dne řeknete, že prostě zkusíte fungovat i bez něj. Na oslavě si dáte čaj, limonádu, kávu a jiné nealkoholické nápoje. Dokážete se bavit i bez sklenky alkoholu?

Možná to nebude pro některé úplně snadné, ale určitě to stojí za vyzkoušení. Alkohol může mít neblahý vliv na psychické i fyzické zdraví. Funguje podobně jako některé drogy. V člověku vyvolává pocity vzrušení a odstraňuje úzkost, obavy a zábrany. Dodává tak člověku falešný pocit sebejistoty.

Není žádnou novinkou, že dlouhodobé pití (nadužívání) alkoholu poškozuje nervy, srdce, mozek, játra a přispívá k rozvoji některých typů rakovin (rakovina prsu, jater, dutiny ústní, slinivky břišní, jícnu, hrtanu, jazyka). Dlouholeté popíjení většího množství alkoholu způsobuje i nevratné poškození mentálních funkcí. Alkohol zvyšuje také riziko panické úzkostné poruchy a deprese.

Ačkoliv se traduje, že mírné pití alkoholu (to je jeden nápoj denně pro ženy, dva pro muže), může zlepšit vaše zdraví srdce, výzkum naznačuje, že ne každý může mít tyto výhody. Záleží na genetické výbavě. Zatímco někomu může skutečně jedna sklenička prospívat, druhému škodit. Ale přijde na to třeba až za 20 let. Pojďme se společně podívat, jaké výhody plynou z toho, když alkohol přestanete pít.

Výhody života bez alkoholu

Zhubnete – Není žádným tajemstvím, že alkohol je nabitý kaloriemi. Při 7 kaloriích na gram může standardní sklenka vína obsahovat asi 130 kalorií a porce piva téměř 330 kalorií.

Sníte toho méně – Bylo zjištěno, že alkohol způsobuje větší chuť k jídlu. Lidé pijící alkohol sní až o 30% více jídla než ti, co alkohol nepijí vůbec anebo pouze příležitostně. Což opět souvisí s hubnutím.

Budete lépe spát – Alkohol narušuje nejhlubší fázi spánku, ke které dochází později v noci.

Budete zdravější – Alkohol oslabuje váš imunitní systém, což může bránit vaší schopnosti bojovat s nemocí. Konzumace většího množství alkoholu narušuje schopnost vašeho těla produkovat cytokiny nebo chemikálie, které pomáhají bojovat proti infekcím.

Pěknější a mladší vzhled – Alkoholické nápoje působí jako diuretikum, které může zvýšit ztrátu tekutin a vést k dehydrataci, případně poškození kůže. Dr. Wakim-Fleming také říká, že když lidé přestanou pít, získávají z potravin více živin, to má tendenci zlepšovat příjem vitamínů, což rovněž zvyšuje kvalitu a zdraví pokožky.

Větší sebevědomí – Mnoho lidí nedokáže odolat tlaku vrstevníků a přátel. Proto nakonec povolí a alkohol si s nimi dají. „Aspoň jednu skleničku, neblbni přece a buď normální“. Jenže normální je neodolat a nepít. Bylo zjištěno, že lidé, kteří dokáží tomuto tlaku odolat, mají zdravé sebevědomí a dokážou sami sebe ukočírovat – je to jakýsi typ sebedisciplíny. Záleží jim na sobě, nikoliv na druhých a co si ostatní myslí.

Klesne riziko rakoviny – Záněty i rakovina milují kyselé prostředí, což alkohol způsobuje. Konzumace alkoholu je spojována se zvýšeným rizikem rakoviny. Toto riziko se zvyšuje s množstvím vypitého alkoholu a naopak snižuje, když se alkoholu vzdáte.

Určitě to neznamená, že si nikdy nemáte dát sklenku piva po dobrém obědě či skleničku vína na chuť a pohodu. Mnohé studie dokonce naznačují, že umírněné pití alkoholu může snížit riziko cukrovky a srdečních onemocnění. Za umírněné pití se považují cca 3 skleničky vína za týden (ne naráz) u žen. U mužů je to 5 skleniček vína za týden. S pivem je to obdobné. 

Obrázky: pixabay.com