Potraviny, které byste měli před vařením ušetřit mytí, jinak zbytečně riskujete své zdraví

mytí kuřecích stehen
Fotografie: Freepik

Naučte se správně ošetřovat potraviny. Některé byste měli před zpracováním vždy umýt, u jiných se toho vyvarujte – v opačném případě vám hrozí zdravotní problémy.

Představte si situaci: jste doma a přemýšlíte, co uvaříte k obědu. Když dáte plán na rodinný oběd konečně dohromady, na nic nečekáte a dáte se do jeho přípravy – nachystáte si potřebné nádobí, vyndáte suroviny a omyjete je. Nebo ne? Věděli byste, které potraviny byste před tepelnou úpravou (nebo skladováním) neměli vystavovat proudu studené vody? Ačkoliv se to zdá jako vtip, opak je pravdou. V případě některých surovin je skutečně lepší zpracovat je „špinavé“. V opačném případě dáváte bakteriím zelenou, říká lékařka Alissa Palladino.

Vejce raději skladujte špinavá

První z potravin, které byste raději neměli mýt, jsou vejce. Pravděpodobně se vám již někdy stalo, že jste si v obchodě koupili plato vajec a po příchodu domů jste zjistili, že jsou některé znečištěná výkaly, peřím, apod. Jestliže jste je automaticky omyli vodou, příště již tuto chybu nedělejte. Všechna vajíčka mají totiž ochranný povlak (tzv. vaječný květ), který na ně nanesla slepice během snášení. Když je omyjete, povlak porušíte a do vejce začnou pronikat veškeré bakterie, s nimiž přijde do styku.

Bakterie z kuřecího masa po celém dřezu

Velmi častou chybou je i omývání syrového kuřecího masa ve snaze zbavit se možných bakterií. Ty, pokud na masu skutečně jsou, stejně nesmyjete všechny. A ty, které z něj spláchnete akorát ulpí na veškerém nádobí či stěnách dřezu, s nimiž přijdou do styku. Protože jsou mikroskopické, nejste je následně schopni důsledně odstranit a vystavujete se riziku např. salmonely. Příznaky onemocnění se objevují zpravidla v rozmezí 12 až 72 hodin od jejich požití.

Ryby „napustíte“ chlorem

Jestliže jste milovníky čerstvých ryb, jistě si je kupujete co nejčerstvější. Před následnou tepelnou úpravou možná maso zběžně opláchnete vodou. Bohužel i v tomto případě je to chyba. Do masa se jednak může dostat chlor, který kohoutková voda (byť v malém množství) obsahuje a jednak opět dojde k roznesení bakterií po dřezu a nádobí, které se v něm zrovna nachází.

Fotografie: Pixabay

Které potraviny je naopak vhodné omýt vždy?

Na rozdíl od masa a vajec některé potraviny mytí doslova vyžadují. Typickým příkladem jsou ty konzervované. Na konzervy se mohly dostat nejrůznější nečistoty, které je před samotným otevřením nejprve nutné odstranit, jinak vám hrozí, že je zkonzumujete společně s jídlem. Mýt byste měli i zeleninu a ovoce – a to jak neloupané, tak loupané. V obou případech ze slupek smyjete nečistoty a pesticidy použité při jejich pěstování, které byste jinak snědli společně s nimi.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]