Popenec břečťanovitý není plevel, ale silná léčivá bylinka a chutné koření

Popenec břečťanovitý, nenápadná drobná rostlinka, se kterou se lze setkat nejen ve volné přírodě, ale také na našich zahrádkách. Mnozí ji považují pouze za plevel, to bychom ale popenci velmi škodili, jde totiž o léčivou bylinku a také chutné koření. A navíc příjemně vonící. Pojďme si o popenci břečťanovitém říci něco více.

Popenec jako koření

Nejčastěji se s ním setkáme na slunných záhonech, ale dokáže také kousek vyšplhat po opoře, například po zídce či po dlažbě. Na jaře navíc krásně kvete jemně fialovými kvítky. Zajímavostí je, že v období středověku byl považován za bylinku chránící před morem.

Jako koření se používají jeho aromatické listy, které se přidávají zejména do nejrůznějších polévek, omáček a salátů. Využít je ale lze také k dochucení pokrmům z vajec, především do omelet a nádivek, brambor či do pomazánek. Jako koření lze popenec konzumovat čerstvý jemně nasekaný, nebo ho lze rovněž krátce podusit, to je doporučováno zejména u starších listů.

Vzhledem k jeho opravdu výrazné chuti se doporučuje přidávat ho do pokrmů jen v malém  množství. Někteří ho z těchto důvodů používají například i jako náhradu pepře.

Popenec jako léčivá bylinka

Pokud popenec čas od času přidáme na náš talíř, můžeme se těšit také z jeho léčivých účinků. Velmi příznivě působí zejména na trávicí soustavu, neboť podporuje trávení, působí při průjmových onemocněních, zrychluje metabolismus a prospívá játrům.

K dalším léčivým vlastnostem popence patří jeho protizánětlivé a dezinfekční účinky, zejména při problémech s dýchacími a močovými cestami, v tomto případě je nejvhodnější používat kvetoucí nať popence.

Pokud jde o dýchací problémy, popenec uleví od chronického kašle i bronchitidy, při problémech s vylučovací soustavou pomáhá při ledvinových či močových kamenech.

Jak popenec používat

V případě problémů, ať již s dýchací či vylučovací soustavou, se popenec užívá zejména ve formě čaje, stačí hrst nasekané natě přelít horkou vodou a nechat přibližně pět minut louhovat. Čaj se doporučuje užívat třikrát denně alespoň po dobu jednoho týdne.

Kromě čaje si lze připravit i odvar z krátce povařené nati, které je účinný například při průjmu. Nať vložíme do studené vody, přivedeme k varu, povaříme a necháme chvíli louhovat. Tento odvar lze použít také jako kloktadlo při nejrůznějších zánětech v dutině ústní a také jako obklad na vyrážky a další kožní problémy.

Z popence lze vyrobit rovněž sirup, která pomůže proti kašli. V tomto případě stačí asi 50 g této sušené byliny, kterou zalijete litrem vody. Vše přivedete k varu a poté necháte čtvrt hodiny louhovat. Po důkladném přecezení přidáte již do čisté tekutiny med. Tolik, aby vznikla potřebná sirupovitá konzistence.

Pro aplikaci na kůži zase může přijít vhod mast. Ideální je na křečové žíly, kožní problémy, ale i na běžné masáže. Základem je nesolené sádlo v množství 250 – 300 gramů. To smícháte s plnou hrstí nasekané sušené byliny. Po dvou dnech sádlo zahřejete na tekutou konzistenci a přecedíte. Opět necháte ztuhnout a máte mastičku, která obsahuje všechny důležité látky.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]