Znalost první pomoci je klíčová hlavně v blízkosti seniorů. Řezné rány ohrožují slabý imunitní systém

Fotografie: marvinxsteadfast / Creative Commons / Attribution 2.0

Starší lidé se častěji ocitají v nouzových situacích, kdy je potřeba lékařská pomoc. Pokud se stanete svědky takové nehody, naučte se, jak postupovat, než dorazí záchranná služba.

V mnoha nouzových situacích nepotřebujete speciální znalosti nad rámec standardních dovedností první pomoci, přesto je důležité vědět, že starší dospělí jsou zranitelnější vůči nehodám a zraněním, které mohou vyžadovat okamžitou první pomoc. Pochopení některých běžných lékařských postupů první pomoci vám může pomoci připravit se na možné mimořádné události, říká doktorka Linda Hepler.

Připravte se na pády

Každý třetí dospělý ve věku 65 let a starší každý rok nešťastně upadne, což často vede k tržným ranám, zraněním na hlavě a zlomeninám. Pokud někdo upadl a nezdá se, že by byl vážně zraněn, pomozte mu najít pohodlnou polohu. Menší naraženiny a modřiny ošetřete zvednutím poraněné části a přiložením ledového obkladu po dobu asi 10 minut. Pokud zaznamenáte známky vážného krvácení, modřin nebo otoků, pomozte jim získat pohotovostní lékařskou péči.

Pokud máte podezření, že někdo upadl a vážně si poranil hlavu, krk, záda, kyčle nebo stehna, požádejte ho, aby se nehýbal, a zavolejte místní záchrannou službu. Uklidněte je a udržujte je v teple, dokud nepřijde pomoc. Pokud přestanou dýchat, proveďte umělé dýchání.

Řezné rány a škrábance

Vaše pokožka se s věkem stává křehčí. To zvyšuje riziko řezných ran a škrábanců u starších dospělých. V některých případech se tato zranění infikují. Zatímco vyšší věk sám o sobě nezpůsobuje infekce, mnoho starších dospělých trpí chronickými zdravotními stavy, jako je cukrovka nebo srdeční onemocnění. Tyto stavy mohou snížit obranyschopnost jejich imunitního systému proti infekcím.

set na ošetření rány
Fotografie: Pexels

Nemoci související s horkem a chladem

Jak stárnete, je pravděpodobnější, že se u vás rozvinou chronické zdravotní stavy, které zhoršují regulaci teploty vašeho těla. Starší dospělí mohou také užívat léky na předpis, jež mění jejich teplotní rovnováhu. Proto je zvláště důležité, aby starší dospělí používali opalovací krém a nosili vhodný ochranný oděv, když jsou venku. Měli by se oblékat do vrstev, které je ochrání před teplým nebo chladným počasím.

Pokud máte podezření, že má někdo úpal, kontaktujte místní pohotovostní službu. Poté je přemístěte z horka a ochlaďte. Například jim pomozte vlézt do studené sprchy, omyjte je studenou vodou, nechte je pít ledovou vodu nebo zahalte jejich tělo do chladivého vlhkého prostěradla či ručníků.

Pokud si myslíte, že někdo trpí podchlazením, zavolejte na místní pohotovostní službu. Pak mu pomozte se zahřát. Přiveďte ho dovnitř mimo chladné počasí, pomozte mu sejmout mokré oblečení a přikryjte ho teplými suchými přikrývkami. Zahřívejte ho postupně a zaměřte se na zahřátí hrudníku a břicha před končetinami.

Vypořádejte se i se srdečními problémy

Změny srdce a krevních cév související s věkem vystavují starší dospělé vyššímu riziku srdečních infarktů, srdečního selhání a mrtvice. Mezi příznaky mrtvice patří pokles obličeje, slabost paží a potíže s mluvením. Příznaky infarktu zahrnují bolest na hrudi, dušnost a nepohodlí v horní části těla. Pokud si myslíte, že má někdo srdeční infarkt nebo mrtvici, zavolejte záchrannou službu. Uklidněte ho a udržujte ho v teple, dokud nepřijde pomoc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]