Nepříjemné pálení žáhy zvládnete zahnat i bez léků. Vsaďte na bylinky, které vám poskytnou úlevu raz dva

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí trpí zažívacími problémy, které mnohdy doprovází také pálení žáhy. Existují však věci, které vám mohou s touto nepříjemností pomoci.

K pálení žáhy dojde ve chvíli, kdy se tekutina ze žaludku vrací do jícnu a často se dostane až do dutiny ústní. Je to nepříjemný pocit, kterému můžete předcházet, stejně jako trávicím potížím. Je však třeba dodržovat několik pravidel. Jedním z nich je, vyhnout se bezprostředně po jídle kouření. Stejně tak je vhodné po jídle omezovat i nealkoholické nápoje, tedy alespoň ve velkém množství, říká lékařka Jerlyn Jones.

Je třeba dodržovat pravidla

Při jídle sice můžete konzumovat také alkoholické nápoje, je však třeba je popíjet s mírou. Nezatěžujte zbytečně svůj žaludek. Ideální je preferovat jen malé porce jídla. Vhodné je také vše pomalu a bez spěchu rozžvýkat. Jak již bylo řečeno, po jídle nepijte velké množství tekutin a bezprostředně po konzumaci ani nekuřte. Vhodné není ani odpočívat vleže.

Fotografie: Freepik

Pokud si lehnete, usnadníte tím vzestup obsahu žaludku do jícnu. Jestliže však cítíte potřebu si po jídle odpočinout, je vhodné si dát pod záda dva polštáře a odpočívat v polosedě, abyste předešli regresi. Mnohem vhodnější však bude, pokud se po obědě projdete. Dost vám pomůže také to, když budete nosit volné oblečení, které vás nebude nikde škrtit, zvlášť v oblasti břicha.

Ulevit mohou bylinky

Pokud dojde na potíže, je dobré sáhnout po bylinkách. Vhodná je máta, která díky svému protikřečovému působení uvolňuje svaly trávicího systému. Odvar z listů máty pomáhá také zmírňovat bolest. Využít můžete i heřmánek nebo šalvěj. Tyto bylinky působí jako mírná sedativa při léčbě zánětu žaludku nebo zažívacích potíží. Mějte doma vždy zásobu bylinných čajů.

Fotografie: Pixabay

Po každém jídle je vhodné také žvýkat žvýkačku. Ta vám bude stimulovat tvorbu a používání slin. To působí velmi dobře na nepříjemné pocity při gastroezofageálním refluxu. Svůj žaludek můžete zklidnit také semínkem fenyklu nebo anýzu. Na břišní potíže se doporučuje užívání zázvoru. Pomoci vám může odvar z jeho kořene, ale sáhnout lze také po speciálních zázvorových lízátkách.

Kdy sáhnout po lécích

Jestliže se u vás potíže se zažíváním a pálením žáhy nevyskytují příliš často, ale přesto potřebujete pomoci léky, můžete sáhnout po antacidech nebo alginátových lécích. První jmenovaný lék potlačuje žaludeční kyseliny a uleví za méně než hodinu. Algináty však účinkují už do pěti minut. Pokud vás pálení žáhy trápí velmi často, je dobré navštívit lékaře, který vám předepíše vhodnější léky.

V případě, že trpíte častými potížemi se zažíváním, je rovněž vhodné vyhnout se jídlům, v nichž je velké množství koření nebo dochucovadel. V případě, že máte ve své rodinné anamnéze srdeční onemocnění, si navíc musíte dávat pozor na množství soli v jídle. Pochopitelně je v takovém případě vhodné konzumovat alkohol jen v malém množství, ideálně se mu vyhýbat úplně.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]