Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, vyzkoušejte metody, které vám ho pomohou snížit

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak se nejmenuje tichý zabiják jen tak pro nic za nic. Spousta lidí jim trpí a ani o tom neví. Přitom riskují vznik závažných srdečních onemocnění, nebo dokonce infarktu. Jak sami vidíte, v sáze je váš život.

Pokud patříte mezi ty, které trápí vysoký krevní tlak, je rozhodně na místě zvážit váš životní styl a udělat pár změn. Jinak si totiž zahráváte. V dnešním článku jsme pro vás sepsali několik rad, které vám mohou zachránit život! Začněte se změnou ještě dnes.

Pravidelný pohyb a zdravá váha

V roce 2013 provedli vědci zajímavý výzkum. Zkoumali respondenty staršího věku s vysokým tlakem, kteří byli neaktivní a porovnávali je s těmi, kteří pravidelně nějakým způsobem sportovali. Zjistili, že těm aktivnějším, se vysoký tlak snížil, a to o nemalé hodnoty.

Aerobní trénink zvyšuje srdeční aktivitu. Tím dochází k posilování srdečního svalstva a redukci tlaku v tepnách. Odborníci doporučují cvičit alespoň čtyřikrát týdně po dobu 40 minut. Myslíte si, že je těžké, najít každý týden tolik volného času? Tak udělejte následující. Jednoduše si cvičení rozdělte na několik etap. Uvidíte, že není potřeba běhat maratony. Stačí když uděláte následující:

  • vyjděte schody
  • ujděte 10 000 kroků
  • projeďte se na kole
  • tancujte

Dalším důležitým faktorem je nadváha. A nemusí jít o nějak brutální obezitu. Pokud shodíte jen dvě nebo pět kilo, okamžitě se sníží váš krevní tlak. Nejen, že se budete lépe cítit a vypadat. Navíc snížíte riziko vzniku smrtelného onemocnění.

Snižte příjem cukrů

Existuje spousta odborných studií, které vám potvrdí následující. Snížení či vynechání příjmu nezdravých cukrů vám pomůže shodit kila, a navíc vyrovnat krevní tlak. Vědci zjistili, že nízkosacharidová dieta sníží krevní tlak již během jednoho týdně.

Fotografie: Pixabay

A to mnohem rychleji než dieta, ve které pouze vynecháte tuky. Díky nižšímu příjmu sacharidů se nebudete cítit neustále hladoví. Budete totiž konzumovat více bílkovin a proteinů, které vás lépe zasytí.

Zvyšte příjem draslíku a uberte na sodíku

Pokud upravíte stravu tak, abyste přijímali více draslíku a co nejméně sodíku, dojde ke snížení vašeho krevního tlaku. Draslík má hned dvě výhody. Funguje jako přírodní sůl a zároveň snižuje tlak v našich žilách.

Dejte si ale pozor. Příliš velké množství draslíku je nebezpečné pro pacienty s onemocněním ledvin. Pokud vám můžeme doporučit, zajděte na konzultaci s lékařem a zeptejte se ho, jak často draslík přijímat a kolik vám ho prospěje. Jíst draslík není vůbec těžké.

Fotografie: Pixabay

Najdete ho v nízkotučných mléčných výrobcích, rybách, ovoci (banánech, meruňkách, avokádu) a zelenině (bramborách, rajčatech a špenátu). Sodík nemusí být nebezpečný pro každého. Zatímco u někoho vyvolává zvýšení krevního tlaku, někomu zase pomáhá se správným vyměšováním. Doporučujeme konzultovat s lékařem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]