Výskyt planých neštovic v ČR v minulém roce vzrostl o více než 400 %. Příznaky jsou podobné chřipce

Fotografie: Phyllis Buchanan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Plané neštovice jsou virové onemocnění způsobené herpesvirem typu 3 (Varicella-zoster virus). Toto onemocnění je velmi nakažlivé a postihuje především děti.

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé onemocnění virového původu, jehož výskyt je obvykle spojován především s dětmi předškolního a mladého školního věku. Může však postihnout kohokoli, kdo nemoc neprodělal v dětství nebo není proti neštovicím očkován. Obvykle mají poměrně mírný průběh a nebývají nebezpečné. Riziko však představují pro těhotné ženy a osoby se sníženou imunitou, u kterých mohou způsobit závažné komplikace, říká doktorka Stacy Sampson.

Co jsou plané neštovice a jaké mají příznaky

Plané neštovice (varicela) jsou infekční onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje (a šíří) v dětských kolektivech. Plané neštovice jsou způsobené viry z rodiny herpesvirů, konkrétně virem HHV-3 (varicella-zoster virus). Příznaky planých neštovic zahrnují:

  • Vyrážka: Typicky začíná na obličeji a hrudníku a postupně se šíří po celém těle. Nejčastěji se několik dní před výskytem vyrážky objevují příznaky podobné chřipce. Vyrážka se nejprve projevuje jako drobné pupínky, které se pak mění v puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky pak praskají a vytvoří se na jejich místě krusty. Vyrážka je poměrně svědivá, ale je potřeba zabránit škrábání, aby nedošlo k infekci či zjizvení.
  • Horečka: U některých pacientů může být přítomna zvýšená teplota či horečka.
  • Bolesti hlavy: V některých případech se objevují bolesti hlavy, a to i ještě před výsevem vyrážky.
  • Únava: Únava se nejčastěji vyskytuje společně s horečkou, ale můžete být unavení, i když teplotu nemáte. Bývá častá i ještě před vypuknutím vyrážky.

Nákaza planými neštovicemi

Plané neštovice jsou infekční onemocnění, přenáší se tedy z člověka na člověka. Osoba, která je virem nakažená, je infekční ještě před nástupem prvních příznaků, proto se nemoc obvykle rychle šíří. První příznaky se obvykle objevují 10 až 21 dní po nakažení a jsou podobné chřipce, poté dojde k charakteristickému výsevu puchýřků a osoba je nadále nakažlivá až do zaschnutí všech pupínků. Po prodělání neštovic je již člověk proti onemocnění většinou imunní, ačkoli ve výjimečných případech se může nakazit opakovaně, to je však skutečně velmi vzácné.

Léčba planých neštovic

Léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků. Pacientům se často doporučuje užívání léků proti bolesti a horečce. Je důležité také dbát na hygienu, aby se zabránilo infekci puchýřků. Lékař může předepsat léky proti bolesti a svědění, antihistaminika nebo krémy na zmírnění svědění. Dříve se hojně používal tekutý pudr, ten se nyní již nedoporučuje, protože neumožňuje pokožce dýchat, a zpomaluje tak hojení. Vhodné jsou naopak chladivé gely, například Tanno-Hermal nebo Virasoothe. Proti nemoci se lze také nechat očkovat.

Fotografie: Depositphotos

Komplikace planých neštovic

Plané neštovice jsou obvykle mírné onemocnění, ale v některých případech mohou mít vážné komplikace, jako je infekce kůže, ztráta zraku, zápal plic, encefalitida nebo Reyův syndrom (může nastat u dětí, jimž byl podán v průběhu neštovic aspirin, způsobuje poškození jater a mozku). Komplikace (obzvláště ty vážné) jsou však opravdu velmi vzácné.

Komplikace mohou nastat také v těhotenství. U těhotných žen totiž mohou plané neštovice v prvním trimestru způsobit poškození plodu (zraku, sluchu či mozku), pravděpodobnost je však skutečně velice nízká. Pokud dojde k nákaze těsně před porodem, může mít pro novorozence fatální následky, protože nemá žádné protilátky od matky a vlastní imunitní systém je ještě příliš slabý.

Výskyt planých neštovic v ČR

Dle statistik plané neštovice postihují v průměru asi 40 000 osob ročně (převážně dětí). V letech 2020–2021 byl výskyt planých neštovic na našem území výrazně nižší (cca 18 000 a 10 000) v důsledku opatření souvisejících s onemocněním covid-19, v loňském roce (2022) byl naopak zaznamenán nárůst tohoto onemocnění a prodělalo ho 57 055 osob.

Zdroj: Healthline, Státní zdravotní ústav

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]