Dar z nebes, který končí v koši. Bramborová šťáva je doslova zázrak pro tělo, kterého se většina lidí zbavuje

Fotografie: Depositphotos

Zeleninové šťávy patří do zdravého jídelníčku. Obohatí organismus o spoustu vitamínů a minerálů. Odšťavnit je možné i brambory.

V současné době je moderní do jídelníčku zařazovat čerstvé šťávy ze zeleniny a ovoce. Kombinovat lze nejrůznější druhy a vytvářet chutné pití, které osvěží a dodá potřebné živiny. K odšťavňování se využívají i brambory. K jejímu získání se využívá šnekový nebo odstředivý elektrický odšťavňovač.

Vitamíny C a skupina B

Málokdo ví, že velká sklenice syrové šťávy z brambor pokryje 100 % doporučeného denního příjmu vitamínu C, říká lékařka Geeta Dharmatti. Z tohoto hlediska je tedy vhodnější než pomerančový džus. Brambory jsou také výborným zdrojem vitamínů skupiny B, zejména niacinu (B3) a thiaminu (B1). V menším množství je to riboflavin (B2) a pyridoxin (B6).

Draslík a železo

Brambory obsahují až 3krát více draslíku než pomeranče. Jedná se o prvek důležitý pro činnost srdce. Menší množství v nich najdeme i železo, které je třeba pro krvetvorbu.

Antioxidanty

K antioxidantům lze přiřadit i vitamín C, na který jsou brambory bohaté. Vedle něho v nich ale najdeme i flavonoidy a fenolové kyseliny, které omezují působení volných radikálů.

Vápník, zinek, vitamín K

K dalším prvkům, které brambory obsahují, patří vápník, který je nutný pro zdraví zubů, kostí, pro srážení krve i správnou činnost nervového systému. Zinek má antioxidační účinky a napomáhá obranyschopnosti těla. Vitamín K pomáhá regulovat srážení krve.

Jaká je výhoda pití bramborové šťávy

Dá se říct, že bramborová šťáva má vynikající posilující vlastnosti. Díky obsahu vitamínů a minerálů je výborná i pro trávicí systém. Reguluje hladinu cholesterolu, působí jako diuretikum a má protizánětlivé účinky. Přispívá k regulaci kyselosti žaludku, bojuje proti pálení žáhy. Posiluje imunitní systém a pomáhá mírnit bolesti kloubů. Detoxikuje játra a žlučník.

Na co si dát při konzumaci šťávy z brambor pozor

Na šťávu byste měli brambory dobře oloupat a odstranit zelené části, které obsahují jedovatý solanin. Ten by se do šťávy neměl dostat, protože pak hrozí zdravotní problémy. Doporučuje se pít půl sklenice šťávy z brambor 2 až 3krát denně po dobu 1 až 2 měsíců. Pokud ale při jejím pitím zaznamenáte nežádoucí účinky, měli byste s ním přestat.

Zdroj: StyleCraze

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]