Jasné příznaky, které prozrazují přítomnost nebezpečných parazitů v těle

Fotografie: Depositphotos

S výskytem parazitů v lidském organismu si nejspíš i vy spojujete spíše rozvojové oblasti v Africe nebo Asii. Nenapadlo by vás, že i u nás je možné se parazitem nakazit.

Slovo parazitismus znamená úzkou koexistenci dvou organismů, z nichž jeden (parazit) získává výhody na úkor druhého (hostitele). Parazit bývá na svém hostiteli metabolicky závislý, přičemž svého hostitele poškozuje, ale nezpůsobí mu okamžité úmrtí. Je to proto, že parazit svého hostitele k životu potřebuje, říká lékař Darragh O’Carroll.

Co všechno o parazitech nevíte

Když se řekne parazit, hodně lidí si představí dlouhou tasemnici, usazenou někde ve střevech, kde je hlavičkou přisátá ke střevní stěně a živí se látkami obsahu střev. Je to samozřejmě pravda, ale k parazitům patří třeba i blecha nebo veš. Parazity proto dělíme na:

  • Ektoparazity: žijí na povrchu těla, patří sem klíště, veš, blecha
  • Endoparaziti: žijí uvnitř těla hostitele – streptokoky, viry, tasemnice, roup, škrkavka, toxoplasma.

Paraziti v organismu

Mezi parazity, kterými se lze i v tuzemsku nakazit, patří zejména roup dětský, škrkavka dětská, tasemnice. Řadíme je mezi střevní parazity. Do organismu se nejčastěji dostanou ústy, a to vlivem špatné hygieny, případně nedostatečně upraveného masa. Parazita si lze přivézt i jako nechtěný dáreček z dovolené. Mezi takový nevítaný prezent patří měchožil zhoubný, jenž způsobuje poměrně nebezpečnou echinokokózu.

  • Příznaky přítomnosti roupu dětského: svědění konečníku a jeho okolí, poruchy spánku a koncentrace, bolesti břicha, únava, podrážděnost.
  • Příznaky přítomnosti škrkavky dětské: zvracení, horečka, kýchání, silný kašel.
  • Příznaky přítomnosti tasemnice: křeče v podbřišku, rychlé hubnutí, bolesti hlavy, trávicí poruchy.
Fotografie: Depositphotos

Jak se před parazity chránit

Jako ochrana před parazity nejvíce funguje prevence. Ta obnáší důslednou hygienu rukou nejen v zahraničí, ale také doma, důkladná tepelná úprava zejména vepřového masa, pití balené vody v cizině, nejíst nemytou zeleninu a ovoce. Poučené by měly být i děti, když odjíždějí na letní tábor, že by třeba neměly konzumovat nemyté lesní plodiny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]