Pádné důvody, proč zařadit květák na svůj jídelníček. Jeho účinky na zdraví jsou významné

Fotografie: Freepik

Oblíbený smažený karfiol? Rozhodně! Květák totiž patří mezi nejzdravější brukvovitou zeleninu a honosí se řadou vlastností, pro které je ceněný také mezi odborníky a výživovými poradci. Zjistěte, proč jíst květák pravidelně.

Květák neboli karfiol je velmi oblíbenou zeleninou, kterou ve velkém milují i děti. Jistě nepohrdnou smaženým květákem nebo slaďoučkým květákovým pyré, které plně nahradí bramborovou kaši. Nezměrnou výhodou květáku jsou jeho výživové vlastnosti, množství obsažené vlákniny a také celá řada vitamínů a minerálů. Má řadu léčivých vlastností, proto je vhodná jeho častá konzumace. Proč je důležité jíst květák pravidelně?

Nízkokalorická zelenina plná zdraví prospěšných látek

Květák je nízkokalorickou zeleninou vhodnou při redukčních dietách, 100 gramů vařeného květáku obsahuje pouhých 31 kalorií, ale dokonce 3 gramy vlákniny. I malá porce tak zasytí na dlouhou dobu. Navíc je květák doslova naditý vitamíny řady B, C a K, je zdroje bílkovin, fosforu, draslíku, manganu nebo omega-3 mastných kyselin a dalších antioxidantů. Květák je vhodný při dietách, protože podporuje hubnutí a má diuretické účinky.

Fotografie: Freepik

Chrání před volnými radikály

Právě díky obsahu řady antioxidantů, karotenoidů a fytonutrientů chrání organismus před útoky volných radikálů, konzumací květáku se předchází vzniku rakoviny nebo srdečních chorob.

Detoxikuje organismus

Tím však výčet aktivních látek zdaleka nekončí, protože v květáku se objevují také glukosinoláty a thiokyanáty, které napomáhají vylučovat toxické látky z těla.

Snižuje riziko rakoviny

Podle odborných studií je květák zelenina, jejíž pravidelnou konzumací lze snížit riziko vzniku rakoviny, především močového měchýře, prsu, tlustého střeva nebo vaječníků.

Fotografie: Freepik

Snižuje zánětlivé procesy v těle

Jak ochránit klouby nebo střeva? Květákem! Podle vědců totiž pravidelná konzumace této zeleniny snižuje riziko zánětlivých onemocnění v těle, jako jsou revmatoidní artritida, ulcerózní kolitida nebo záněty střev. Navíc porce vařeného květáku obsahuje 11 mikrogramů vitamínu K, který přispívá k mineralizaci kostí a pomáhá přecházet kalcifikaci tepen, která je jednou z nejhlavnějších příčin infarktu.

Usnadňuje trávení

Vařený květák je dobře stravitelný. K tomu jedna porce obsahuje přes 3 gramy vlákniny, čímž přispívá ke správnému fungování střev a očišťuje trávicí systém od toxických a škodlivých látek. Navíc se v květáku nachází glukorafin, který blahodárně působí na žaludeční sliznici a chrání ji před bakteriemi typu Helicabacter Pylori způsobující peptické vředové onemocnění nebo rakovinu.

Chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění

Květák by měli zařadit do svého jídelníčku také pacienti s nadváhou nebo vysokým krevním tlakem. S celkovým počtem 18 aminokyselin je květák zeleninou se silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi a chrání před vznikem nebo rozvojem kardiovaskulárních nebo mozkových onemocnění. Do jídelníčku je možné kromě zdužnatělého květenství použít také listy nebo stonek, které se hodí do salátů nebo polévky.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]