Očista těla ještě před Vánoci pomocí celerového nápoje. Oblíbená surovina je doslova k nezaplacení

Fotografie: Suzette / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Celer se konzumuje při všech redukčních a detoxikačních dietách, protože je silně močopudný. Je to levná zelenina, která je k dispozici v každém ročním období a používá se v různých receptech.

V zimě je naše strava často málo pestrá. Jíme méně zeleniny a ovoce a trávíme méně času venku a na slunci. V důsledku toho jsme více unavení, ospalí, a dokonce apatičtí. Proto odborníci na výživu doporučují detoxikaci. Je to skvělý způsob, jak očistit tělo od toxinů a dodat mu obrovskou dávku vitamínů a minerálů, a také je to předstupeň zdravějšího stravování. Důležité ovšem je provádět ji s rozvahou, aniž by došlo k oslabení nebo vyčerpání organismu. Tento celerový detox bude příjemný, chutný a dodá vám energii, říká lékařka Natalie Butler.

Proč zrovna celer?

Hojnou konzumací celeru se vyhnete zadržování tekutin, protože obsahuje velké množství sodíku a draslíku, dalším příznivým výsledkem je úbytek hmotnosti. Celer obsahuje vysoký podíl vlákniny, která stimuluje střevní trakt a navozuje pocit sytosti. Jedinou kontraindikací celerového čaje je těhotenství kvůli jeho diuretickému účinku nebo léčba antikoagulancii.

Ať už sáhnete po kořenovém nebo řapíkatém celeru, najdete v něm spoustu cenných ingrediencí. V této nenápadné rostlině se nachází více než 80 cenných látek. Mezi kořenovou zeleninou vede celer v obsahu fosforu, zinku, draslíku a vápníku. Pití nálevu z celeru také dodává tělu důležité vitamíny. Ačkoli je vitamín C spojován především s citrusovými plody a kyselou chutí, celer ho má více než dvakrát tolik než citron.

Tato zelenina je také bohatá na kyselinu listovou, vitamín B, vitamín E a PP. Celer je zdrojem beta-karotenu a v o něco menším množství také hořčíku a železa. To ale není vše, stejně jako jiné kořenové plodiny i celer obsahuje flavonoidy, které jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi.

Celer vděčí za svůj diuretický účinek furanokumarinům. Další výhodou je nízký obsah kalorií a glykemický index. Celer má energetickou hodnotu 42 kcal na 100 gramů a glykemický index 35, zatímco celerová nať má energetickou hodnotu pouze 16 kcal na 100 gramů a glykemický index 15. Zeleninu tak mohou konzumovat lidé držící redukční dietu a osoby trpící cukrovkou.

Jak připravit celerový čaj

Jedním ze způsobů, jak získat vlastnosti celeru, je připravit nálev z listů rostliny. Aby však byl čaj bohatý na požadované složky, měly by být zajištěny celerové listy v bio kvalitě. Sušené celerové listy lze vařit jako čaj, použít je k přípravě bylinné směsi nebo jako koření do jídla. Pokud nemáte přístup k listům celeru ze spolehlivého zdroje, použijte k přípravě nálevu semena zakoupená v obchodě s bylinkami nebo zdravou výživou.

Příprava čaje je snadná. Jednoduše povařte dvě čajové lžičky sušených celerových listů nebo drcených celerových semen ve sklenici vody. Celou směs odstavte na 15 minut. Tato verze je osvědčeným diuretikem, které se vyplatí používat při ledvinových kamenech. Aby byla léčba účinná, měly by se denně vypít dvě sklenice tohoto nápoje.

celerový detox
Fotografie: Freepik

Můžeme si připravit stejně hodnotný vývar. Po zakoupení zeleninu správně skladujte. Celer by se neměl skladovat v chladničce déle než týden. Před přípravou vývaru zeleninu omyjte. K přípravě čaje budete potřebovat 2 litry vody a jeden celer. Z celeru odřízněte spodní část, zbytek nakrájejte na plátky a vhoďte do hrnce s vodou. Obsah vařte půl hodiny na mírném ohni. Nápoj lze podávat teplý nebo studený.

Zdroj: Healthline, Healthline, Facilisimo

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]