Očista nebo týraní organismu? Zjistěte, co všechno se děje s vaším tělem během přerušovaného půstu

Přerušovaný půst je jednou z poměrně účinných metod vedoucích k cílenému zhubnutí. Tělo vystavujeme záměrnému hladovění v určitém časovém úseku. Nejčastěji se jedná o algoritmus takový, že v průběhu osmi hodin je povoleno konzumovat běžné porce jídel a ve zbylých šestnácti hodinách se dodržuje přísný půst.

Důležité je během přerušovaného půstu doplňovat tekutiny. Nejlépe vodu, nebo neslazené čaje. A jak na takové hladovění naše tělo vlastně reaguje?

Fyziologické mechanismy těla při hladovění

Pakliže normálně jíte, do krve se vyplavuje hormon zvaný inzulín, který reguluje hladinu glukózy v krvi. Glukóza je velmi důležitá pro tkáně a orgány. Lze jí nazvat energetickým zdrojem lidského organismu. Nevyužité glukózové zásoby se ukládají v játrech ve formě takzvaného glykogenu. Cílené hladovění způsobí změny v organismu a dochází:

  • K rapidnímu poklesu hladiny inzulínu v krvi: to způsobí během 24 hodin opětovnou přeměnu glykogenu uloženého v játrech v glukózu, z které v případě hladu tělo čerpá.
  • Ke glukogenezi: tu registrujeme po dvou dnech od začátku půstu. Po vyčerpání zásob glukózy játra začnou tvořit zásoby nové, a to z aminokyselin a glycerolu. Zásoby glukózy dodávají játra především životně důležitým orgánům. V tomto případě se poměrně dost sníží hladina cukru v krvi. U zdravých jedinců nedochází k větším problémům, avšak u diabetiků se může jednat o závažnou záležitost.
  • Ke ketóze: tento stav probíhá v horizontu do tří dnů, od počátku hladovění. Organismus již vyčerpal veškeré zdroje sacharidů a sahá do tukových zásob, z kterých syntetizuje potřebnou glukózu pro tělo.
  • Ke kontrole hladiny bílkovin: organismus po pěti dnech hladovění zareaguje i na hladinu bílkovin v krvi. Tu si hlídá díky růstovému hormonu somatotropinu, který podpoří uchování svalové hmoty.

Lidské tělo je v tomto ohledu velice ohromující továrnou, která je schopná si s krátkodobým hladověním hravě poradit.

Jak dlouho tělo vydrží bez potravy a tekutin?

Organismus člověka však není stavěný na dlouhodobé hladovění. Zhruba po čtyřech týdnech absence konzumace potravy dochází k velmi závažnému stavu, který ohrožuje na životě. V tomto případě také záleží na tom, jakými tukovými zásobami daný jedinec disponuje. Obecně lze tedy říct, že dlouhá hladovka ničemu nesvědčí. Několik dní pouze o zeleninových, nebo ovocných šťávách a vodě může tělo významným způsobem očistit, avšak je vždy dobré na počátku hladovky zvážit vlastní zdravotní stav.

Záměrný půst nemusí svědčit každému. Jak již bylo zmíněno, přerušovaný půst je jednou z těch příhodnějších alternativ, kdy organismus nestrádá co do příjmu živin. Co se týká tekutin, ty byste neměli rozhodně vynechávat.

Bez jejich doplňování dojde už během několika málo hodin k závažným komplikacím s funkčností vnitřních orgánů. Vodu lze tedy označit jako velice podstatnou. Konec konců je i jednou ze základních stavebních prvků lidského těla.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]