Noční křeče v nohou trápí mnoho lidí. Přitom je snadné jim včas předcházet

Fotografie: Depositphotos

Každý se občas potýká se zdravotním problémem, o kterém třeba ani neslyšel a neví, co s ním. Křeče v nohou během noci se můžete pokusit vyřešit sami.

Stalo se vám někdy, že jste si poklidně spali, zdál se vám krásný sen a najednou vás probudila jakási nevysvětlitelná bolest? A po menším rozebrání jste zjistili, že jste do nohou dostali křeče tak silné, že vám ani spánek nedopřály? Může to být problém, pokud se to nerozhodnete řešit. Naštěstí si můžete i pomoci sami, říká lékařka Alana Biggers.

Jaké mohou být příčiny těchto křečí

Zatímco takovou chřipku zná každý, o křečích v nohou se až tak často nemluví. Je tedy těžké o nich sehnat nějaké kloudné a pravdivé informace. Věc se má tak, že tu nejsou krátce, ale věda všechny příčiny zatím ještě úplně neodhalila. To ovšem neznamená, že by nepřišla na nic.

Fotografie: Unsplash

Co se prozatím ví, je to, že příčin existuje hned několik. První z nich je nedostatek minerálů, jako je jod, hořčík, draslík či vápník. Dále zde máme poruchy štítné žlázy, přetížení svalů, dlouhodobé vystavení nízkým teplotám či špatný krevní oběh. Existují ale i metody, díky nimž můžete tyto noční křeče omezit či úplně zahubit.

Čím si tedy můžete pomoci?

Zkuste zvýšit příjem hořčíku

Hořčík je pro správné fungování svalů v těle velmi důležitý. Tohle je tedy taková rada číslo jedna, jelikož vám rozhodně neuškodí, i kdyby byla příčina v něčem jiném. Jeho nedostatek se kromě jiného projevuje těmito záludnými křečemi v nohou během spánku. A to není vše, ovlivňuje totiž i vaši náladu a mnoho jiných věcí.

Fotografie: Unsplash

Bez něj se můžete potýkat s nespavostí, špatnými náladami, migrénami, bušením srdce, špatným trávením, náladovostí a v horších případech může dojít i k depresím či srdeční arytmii. Hořčík najdete v potravinách, jako jsou ořechy, avokádo, semena, sušené ovoce či banány. Zároveň ho ale seženete i v lékárnách, menší dávky jsou bez předpisu, nemůžete si s ním totiž nijak ublížit (i tak je ale samozřejmě důležité dodržovat dávkování, se kterým vás seznámí lékárník).

Vždy dbejte na dostatek tekutin

I dehydratace zde má svou roli. Jakmile tělo nedostane dostatek tekutin, má tendence „blbnout“ a nefungovat ve všech případech tak, jak by mělo. Je tedy důležité dbát na to, abyste každý den vypili alespoň dva litry tekutin. Nejlepší je samozřejmě čistá voda, ale klidně si do ní přidejte šťávu nebo ji kombinujte s minerálními vodami.

Fotografie: Unsplash

Nezapomínejte na cvičení a protahování

Pravidelné cvičení je důležité v mnoha ohledech, ne jen při tomto problému. Bylo prokázáno, že lidé, kteří pravidelně cvičí, jsou o hodně šťastnější a celkově vedou spokojenější život. Zkuste taky během dne myslet na to, že byste neměli dlouho stát na jednom místě. To totiž může zablokovat vaše svaly, a tím pádem se to projeví během noci. Jakmile už ke křečím přeci jen dojde a donutí vás to vstát z postele, myslete na to, že si můžete pomoci i protáhnutím.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]