Varovné signály, kterými tělo dává najevo, že má málo kyslíku v krvi

Fotografie: Freepik

Každý živočich potřebuje k přežití kyslík. Pokud ho nemá dostatek, dojde do stavu, který se nazývá hypoxémie. Ten může později vyústit v hypoxii, což je život ohrožující.

Dýchání je automatický proces, kterým tělo získává pro svůj život dostatek kyslíku. Tento proces nelze vědomě na delší dobu přerušit či jinak ovlivnit. Pokud se z nějakého důvodu tělu kyslíku nedostává, nastoupí hypoxémie. To je odborný výraz pro nízký obsah kyslíku v krvi. Když během krátké doby nedojte k jeho zvýšení, začne se nedostatek kyslíku projevovat i v tkáních a orgánech. Tento stav se označuje jako hypoxie a může mít velmi rychle za následek poškození mozku a jiných orgánů.

Rychlý tlukot srdce a náhlá úzkost

Srdce zvyšuje frekvenci svých stahů v několika situacích. Jednou z nich je ta, kdy se tělo snaží zvýšit průtok krve, aby dostalo do buněk více kyslíku. Pokud se jedná o hypoxémii, bývá tento stav provázen i náhlou úzkostí, ke které není žádný vnější podnět. Pokud tedy v poslední době tyto příznaky pociťujete a nikdy před tím jste na ně netrpěli, je možná čas na změření hladiny kyslíku v krvi. Velmi podobné příznaky mohou provázet i infarkt myokardu, tam ale bývá přítomná i bolest.

Fotografie: Depositphotos

Úporná bolest hlavy, kterou neřeší doplnění tekutin

Bolí vás hlava už delší dobu a nepomůže ani dostatečný příjem čisté vody? Bolest se stupňuje pokaždé, když na chvilku zadržíte dech? Může jít i o migrénu, ale zrovna tak vám může tělo tímto způsobem říkat, že nemá dost kyslíku. Tento stav mnohdy provází zmatenost, nemožnost soustředit se a silné pocení i v normálních teplotních podmínkách. Následovat může i tunelové vidění, kdy se tělo soustředí jen na základní smysly, aby mozek ušetřil kyslík. Alarmujícím příznakem je pak mdloba.

Plíce a barva pokožky

Stejně jako pomocí srdce, tak i pomocí plic se tělo snaží doplnit hladinu kyslíku v krvi na potřebnou hodnotu. Nutí tedy plíce pracovat rychleji. Zároveň se ale člověk, který má nízkou hladinu kyslíku v krvi, zadýchá i při sezení v křesle. Pokud se má zvednout a odejít pár metrů, nemůže obvykle námahou popadnout dech. Bývá to znát i na barvě pokožky. Ta se může pohybovat od promodralé až po rudou, která svým odstínem připomíná zralé třešně. Také rty a nehtová lůžka se často barví do modra.

Fotografie: Freepik

Jak můžete pomoci

Pokud u sebe nebo u lidí ve svém okolí pozorujete tyto známky, volejte lékaře. Kyslíkový přístroj bohužel standardně nebývá v domácích ani firemních lékárničkách. Výjimku mohou tvořit astmatici, kteří mívají naštěstí ve většině případů svůj inhalátor s lékem u sebe. Tam je potřeba inhalátor správně použít. I v tomto případě je lepší volat lékaře, aby pacienta zkontroloval. Nejúčinnější pomocí pro člověka, kterému se nedostává kyslík, je jeho doplnění pomocí kyslíkové masky.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]