Nadýmání je prokletím, které potkalo snad každého Čecha. Drobné úpravy jídelníčku však tento problém hravě vyřeší

Fotografie: Depositphotos

Zvýšená plynatost se odborně nazývá meteorismus. Výsledkem nadýmání je zvětšení břicha, které nikomu na kráse nepřidává.

V důsledku činností střevních bakterií, dyspepsií či vegetariánskou stravou nebo konzumací určitých potravin dochází k nadměrné tvorbě plynů v trávicí trubici. Ty většinou odcházejí konečníkem ven, část se jich ve střevě vstřebá. Pokud plyny nemohou odcházet konečníkem ven, vznikají tzv. zaražené větry, což je stav velmi bolestivý, říká lékařka Alissa Palladino.

Co všechno střevní plyny obsahují

Běžně střevní plyny obsahují dusík, vodík, oxid uhličitý, metan a kyslík. Protože je v nich zároveň metan a vodík, je tato směs plynů hořlavá. Zastoupení jednotlivých složek záleží na bakteriích, které se nacházejí ve střevech. Typický zápach střevním plynům dává obsah sulfanu. Je-li složení střevních bakterií nevhodné, může vznikat nadměrné množství plynů a nadýmání.

Fotografie: Depositphotos / Edit

Které potraviny při nadýmání vyřadit

Ke vzniku plynů přispívají i některé potraviny. Říká se o nich, že jsou nadýmavé. Výsledkem jejich konzumace jsou obvykle problémy se zapnutím kalhot, jež jsou najednou jakoby malé. Pojďme se podívat na to, kterým potravinám se tedy raději vyhýbat.

  • Nápoje sycené oxidem uhličitým: Máte-li rádi sladké sycené nápoje, pravděpodobně budete nadýmáním trpět. Zkuste tyto nápoje z jídelníčku vyřadit a uvidíte, jestli nastane změna k lepšímu.
  • Luštěniny a brukvovitá zelenina: Obecně všechny luštěniny patří k nadýmavým potravinám stejně jako brukvovitá zelenina. Obojí je bohaté na oligosacharidy, které jsou ve střevě fermentovány střevními bakteriemi, čímž vznikají plyny a nadýmání.
  • Některé druhy ovoce: Nadýmání způsobují zejména jablka, meruňky, švestky nebo broskve.
  • Čerstvé kynuté pečivo: Když trpíte na časté nadýmání, je lepší konzumovat starší pečivo než čerstvé.
  • Silně kořeněná jídla: Vyplatí se omezit používání velkého množství koření při přípravě jídla.
  • Mléčné výrobky: Zde za nadýmání může nejspíš alergie na mléko nebo nesnášenlivost laktózy.

Co dalšího může způsobit zvýšenou tvorbu plynů

K nadýmání vede kromě konzumace výše uvedených potravin také hltavý způsob jídla, při němž je spolykáno hodně vzduchu. I žvýkačky nebo pití brčkem mohou mít na svědomí větší tvorbu plynů. Pokud máte nedostatečný přísun tekutin, povede to k nadýmání. Na vině ale může být i v pase příliš upnuté oblečení nebo dlouhodobý stres.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]