Na formě přípravy vajec rozhodně záleží. Všechny totiž nejsou zdraví prospěšné

Fotografie: Famartin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Podle odborníků na výživu nejsou zdaleka všechny způsoby úpravy vajec zdravé. Některé jsou dokonce velmi zdraví škodlivé. Pojďme zjistit, které to jsou.

Vejce, která byla dlouhá léta podceňována a neprávem obviňována ze zvyšování hladiny cholesterolu, se stále častěji dočkávají náležité chvály. Vejce jsou mimořádně výživnou a zdravou součástí vyvážené stravy a jejich pravidelná konzumace může přinést mnoho zdravotních výhod. Za předpokladu, že jsou správně uvařené. Velmi oblíbený způsob jejich přípravy však bohužel není tou nejlepší volbou, říká doktorka Katherine Marengo.

Není vejce jako vejce

Slepičí vejce se používají v mnoha pokrmech jako hlavní nebo vedlejší složka, jako kypřící látka nebo emulze pro nemísitelné tekutiny. V mnoha pokrmech je prostě nelze nahradit ničím jiným. Bez vajec nelze například vyrobit těsto na sušenky nebo majonézu. Vejce jsou také hlavní složkou některých salátů.

Vejce se používají při vaření, ať už syrová, vařená, pečená nebo smažená. V některých případech lze použít pouze žloutky nebo bílky, pro jiné pokrmy je potřeba celé vejce. Vařená nebo pečená vejce jsou navíc kompletní snídaní, kterou lze snadno a rychle připravit.

Užitečné vlastnosti vajec

Vejce jsou považována za blahodárnou přírodní potravinu, která se svou výživovou hodnotou vyrovná hovězímu masu a mléku. Vejce obsahují všechny živiny potřebné pro lidské tělo ve snadno stravitelné formě. Jejich hlavní výhodou je však vysoký obsah nízkokalorických bílkovin. Živočišné bílkoviny obsahující aminokyseliny, které naše tělo není schopné samo syntetizovat.

Fotografie: Pexels

Vejce obsahují vysokou výživovou hodnotu vápníku, který je nezbytný pro posílení struktury kostí. Mají optimální poměr lecitinu i cholesterolu a nejspíše stabilizují metabolické procesy v těle. Všechny způsoby úpravy vajec však nejsou prospěšné, říkají odborníci, a je důležité to při jejich konzumaci zohlednit. Vejce jsou také nežádoucí při některých onemocněních jater, žlučníku a gastritidě.

Jak tedy vejce připravovat?

Vejce jsou dietní potravinou, kterou lze jíst denně. Není na tom nic špatného. Je tu však jedna malá výhrada. Podle odborníků britské Národní zdravotní služby, již vycházejí z vědeckých studií, jsou pro lidský organismus nejvhodnější a nejsnáze stravitelná vařená a pečená vejce. Obsahují všechny důležité živiny, pomáhají budovat svalovou hmotu, posilují nervový systém a pomáhají shazovat nadváhu. Mohou se jíst 2 až 3 vejce denně, i když člověk drží přísnou dietu a snaží se zhubnout.

Smažení vajec je sice jedním z nejoblíbenějších způsobů jejich přípravy, ale nemusí být nutně tou nejzdravější variantou. Tuk používaný ke smažení, například olej, je vysoce kalorický a bohatý na nasycené tuky. Navíc nejhorší, i když údajně nejchutnější možností je použít ke smažení máslo.

Podle odborníků je pro naše zdraví nejhorší smažení vajec na másle. Tímto způsobem si bohužel dodáváme spoustu nasycených tuků, a tedy i kalorií navíc. Pokud občas použijete máslo na úpravu vajec a vaše strava je vyvážená, nic se nestane. Jestliže však pravidelně saháte po smažených pokrmech a zbytek vašeho jídelníčku není příliš bohatý, můžete trpět negativními účinky nadbytku tuku ve stravě.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]