Nejen kofein a kyselost kávy způsobuje potřebu jít po jejím vypití ráno na záchod

Pití kávy nám může nejenom dodat energii, ale také může rozhýbat naše střeva. Řada lidí po prvním ranním šálku zamíří na toaletu. Nikoliv močit, ale vykonat velkou potřebu. A toto se děje pravidelně každé ráno hned po tom, co se šálek kávy vypije. Proč tomu tak je a není to jenom náhoda? Tomuto tématu se začali věnovat i odborníci.

Je několik teorií, proč se tak děje

Na toto téma se vyjádřil Kyle Staller, gastroenterolog v Massachusetts General Hospital. Ten zmínil, že souvislost mezi pitím kávy a nutností jít na záchod opravdu může existovat. Zmínil však, že je několik teorií, proč se tak děje. A na všechny se podíváme společně.

Kofein a cukr

Prvním důvodem je to, že se do našeho těla dostává kombinace kofeinu a cukru. Ta celkem rychle zamíří do našeho žaludku a to může vyvolat reakce, které následně rozhýbou naše střeva. Nutno také dodat, že více než kofein jako takový zde má vliv hlavně cukr. U neslazené bezkofeinové kávy na toaletu většina lidí nejde. Ale u klasické oslazené už ano.

Teplota kávy

Druhým důvodem, proč pití kávy může vyvolávat tyto reakce, je teplota daného nápoje. Většinu dne totiž pijeme nápoje studené, nebo pokojové teploty. Horká káva, navíc ještě po ránu na náš prázdný žaludek může být spojen a právě s takovou reakcí našeho těla.

Kyselost kávy

Káva jako taková se řadí do skupiny kyselých nápojů. A právě to může stimulovat určité receptory a vyvolat potřebu jít na záchod. V tomto případě tedy platí, že podobné reakce nemusí vyvolat jenom pití kávy, ale i pití jakéhokoliv jiného kyselého nápoje.

Co se v těle děje?

Pokud tedy do těla dostaneme kávu, která je kyselým nápojem o určité teplotě, který je doplněn cukrem, tak dojde ke stimulaci určitých receptorů. Vlivem toho dojde také k signálům, které mají rozhýbat střeva. K tomuto dojde už po pár minutách od chvíle, kdy kávy vypijeme.

Dá se tento stav eliminovat?

Podle odborníků jenom mírně. A to tak, že si dáte kávu bez kofeinu, nebudete ji sladit, budete ji pít spíše chladnější a také ji zjemníte mlékem. Další určitou pomocí může být to, že ji budete pít až po jídle, nebo společně s jídlem.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]