Nejčastější onemocnění, která jsou spojená se zanedbaným jídelníčkem. Patří mezi ně i ta vážná

Fotografie: Pixabay

Asi je každému jasné, že vyvážená strava poskytuje člověku řadu benefitů. Zdravé jídlo potřebuje člověk proto, aby získal energii na celý den. Je jasné, že taková mražená pizza ohřívaná v troubě nebude zrovna to pravé ořechové, i když může chutnat výtečně.

Naše tělo potřebuje přijímat živiny. Ideálně z čerstvé stravy. Živiny tělo potřebuje pro růst a regeneraci. Nedostatek živin oslabuje imunitní systém a zvětšuje riziko mnoha onemocnění. Vyvážená strava pomůže také udržet si optimální tělesnou hmotnost a zamezuje atakům chutí, přejídaní.

Nedostatek pohybové aktivity a špatné stravovací návyky jsou nejdůležitějšími faktory přispívajícími k epidemii nadváhy a obezity.

Cukrovka II. Typu

Udržování zdravé hmotnosti a vyvážená strava s nízkým obsahem nasycených tuků a vysokým obsahem vlákniny, může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky II. Typu.

Onemocnění srdce

Strava bohatá na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, mléčné výrobky a konzumace zdravých tuků může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Vysoký krevní tlak a cholesterol mohou být známkou přílišného množství nasycených tuků a soli ve vaší stravě.

Fotografie: Pixabay

Kosti a zuby

Strava bohatá na vápník pomůže udržet vaše kosti a zuby silné a zdravé. Může pomoci zpomalit úbytek kostní hmoty (osteoporózy) související se stárnutím. Vápník je obvykle spojován s mléčnými výrobky, ale příliš mléčných výrobků ve stravě také není zrovna nejšťastnější. Vápník naleznete také v sardinkách, máku, mandlích, tmavě zelené zelenině, sójových výrobcích,

Vzhledem k tomu, že vitamin D pomáhá tělu vstřebávat vápník, ujistěte se, že máte dostatek vitaminu D – ze sluníčka, ze stravy, případně pomocí potravinových doplňků.

Zhoubné nádory

Přibližně 40% lidí onemocní v průběhu času nádorovým onemocním. Stravovací faktory ovlivňují z velké části riziko některých typů nádorů. Na co se zaměřit v oblasti zdravého stravování?

  • Pestrost – zastoupení co nejširšího spektra potravin

  • Střídmost – drtivá většina nemocí nevzniká z nedostatku, ale nadbytku

  • Radost z jídla, klid při jídle, pomalé kousání a žvýkání

  • Čerstvost – dnes je pro mnohé utopie jít na trh a koupit si čerstvá vejce, rybu, maso, ovoce a zeleninu. Přesto se doporučuje pokud možno, volit co nejméně zpracovaných potravin a dávat přednost čerstvosti a domácí úpravě/přípravě jídel

  • Číst etikety – srovnávejte potraviny, sledujte složení, pozor na éčka

  • Jídelníček bohatý na antioxidanty

  • Pohlídejte si příjem vlákniny (25-30 g/den/dospělá osoba)