Za necitlivostí prstů u končetin se mohou skrývat vážnější zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Necitlivost končetin je příznakem různých stavů, které ovlivňují fungování nervového systému nebo krevního oběhu. Je často doprovázena brněním prstů.

Parestézie jsou nepřiměřené vnímání podnětů v důsledku poškození periferních nervů. Projevují se pálením, pícháním, mravenčením nebo pálením v oblasti kůže. Tyto nepříjemné pocity jsou často popisovány jako necitlivost a brnění. Stav se objevuje náhle a rychle mizí a postihuje buď horní, nebo dolní končetiny. Ačkoli brnění a necitlivost nejsou spojeny s bolestí, způsobují značné potíže, potvrzuje lékařka Meredith Goodwin.

Jaké jsou příznaky?

Parestézie vyvolávají charakteristické příznaky. Mezi typické příznaky patří změněná teplota kůže v místě parestézie – výrazný pocit tepla nebo chladu, pocit necitlivosti a brnění. Někdy mohou parestézie doprovázet další příznaky, jako je ochrnutí, slabost, problémy s řečí nebo viděním, dlouhodobá ztráta kontroly nad končetinami či omámení. Pokud se objeví výše uvedené příznaky, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Jaké jsou nejčastější nemoci spojené s tímto problémem?

Artritida

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50. rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, neexistuje žádný lék. Jeho léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků léky a fyzioterapií. Artritida může vést až k trvalé invaliditě. Jde o zánět jednoho nebo více kloubů, který se projevuje mimo jiné bolestí a omezenou pohyblivostí v postižené oblasti.

Syndrom karpálního tunelu

Zápěstí je obklopeno pruhem vláknité tkáně, která kloub podpírá. Mezi tímto pruhem a zápěstní kostí se nachází karpální tunel. Karpálním tunelem prochází tzv. střední nerv, jenž umožňuje přenos vnějších podnětů z prstů. Otok tkání v karpálním tunelu vede k podráždění středového nervu. Podráždění pak způsobuje necitlivost prstů a tento stav se nazývá syndrom karpálního tunelu.

Bolest, křeč, brnění nohou
Fotografie: Freepik

Diabetes 1. typu a 2. typu

Dlouhodobé poškození nervů v důsledku nedostatečného zpracování glukózy v krvi se často projevuje parestézií. Končetiny znecitliví, protože nervy již nemohou vysílat smyslové podněty. Poruchy nervů však mohou vyvolat také chronickou bolest nebo mohou vést k parestezii, tedy brnění nebo svědění končetin, což může vést dokonce k ochrnutí.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které vede k demyelinizaci nervových buněk v mozku a míše. V důsledku degenerace dochází k poruše funkce částí nervových buněk, jež přenášejí různé impulzy do ostatních buněk těla.

Periferní neuropatie

Periferní neuropatie je porucha, ke které dochází, když nervy selhávají, protože jsou poškozeny nebo nějakým způsobem zničeny. To samozřejmě naruší normální fungování nervů. Mohou vysílat signály o bolesti, i když ji nic nezpůsobuje, nebo naopak nemusí vysílat žádné signály o bolesti, když vám něco ubližuje. Necitlivost je v tomto případě obvykle „symetrická“, tj. postihuje obě ruce či obě nohy.

Periferní arteriální onemocnění

Jedná se o zúžení nebo ucpání tepen v důsledku nahromadění aterosklerotických plátů. Rizikovými faktory periferního arteriálního onemocnění jsou vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, hypertenze, nedostatek fyzické aktivity a zvýšená hmotnost.

Komprese nervu

Příčinou je nadměrný tlak na periferní nerv, který vede k jeho podráždění nebo poškození. Periferní nervy jsou nervy, jež se nenacházejí v mozku nebo míše. Tento stav je spojen s chronickým lumbagem a cervikálním syndromem.

Raynaudův syndrom

Raynaudova choroba se řadí mezi vazoneurózy, což jsou funkční poruchy periferních tepen. Vyznačuje se změnami barvy kůže končetin (bledá a pak tmavá a červená kůže) obvykle po vystavení nízkým teplotám. Syndrom je důsledkem opakovaných křečí cév.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]