Naučte se bojovat s pálením žáhy podle věku. Každému uleví něco jiného

Fotografie: Freepik

Téměř každý zná tento nepříjemný pocit pálení a bolesti v jícnu, který se často nachází za hrudní kostí nebo v nadbřišku.

Pálení žáhy a říhání jsou nejen nepříjemné, ale mohou být i velmi trapné. Zjistěte, co za nimi může být. Příčiny se mohou lišit v závislosti na věku, říká lékařka Lauren Castiello.

Proč nás pálí žáha

Tento problém je obvykle doprovázen hořkou chutí v ústech a úporným říháním. Studie ukazují, že 7 % lidí má příznaky každý den a 30 % lidí má příznaky alespoň jednou měsíčně. V zimě mohou být tyto hodnoty ještě vyšší. V tomto ročním období častěji saháme téměř po všem, co způsobuje pálení žáhy: káva, čaj, čokoláda, citrusové plody, koření, tučná jídla. Není divu, že nás chladné počasí nutí zahřát se a dodat si energii jídlem. Bohužel tím trpí náš trávicí systém.

Fotografie: Freepik

Pokud se pálení žáhy objevuje sporadicky, např. po těžkém a vydatném jídle, nejedná se o nemoc, ale o reakci organismu na přetížení žaludku. Pak je dobré dočasně užívat antacida (tablety a pleťové vody). Pokud se pálení žáhy objevuje pravidelně, je vhodné pátrat po příčině onemocnění. Neléčené opakované pálení žáhy může vést až k rakovinným změnám jícnu (v důsledku podráždění tkáně trávicími šťávami). Proto je lepší s diagnózou neotálet.

Jak se s pálením žáhy vypořádat v závislosti na věku

Pálí vás žáha téměř po každém jídle? Máte někdy pocit, že chrlíte jen vzduch? Trpíte pálením nebo bolestmi v nadbřišku podobnými hladu? Může se jednat o příznaky vředové choroby. Způsobuje ji bakterie Helicobacter pylori. Abyste se jí zbavili, je nutné použít antibiotika. Příznaky onemocnění však můžete dočasně zmírnit.

Fotografie: Freepik

Když je vám více než 40 let

Každé ráno nalačno (nejlépe 20 minut před jídlem) snězte 2–3 čajové lžičky manuka medu. Tento med urychluje množení prospěšných střevních bakterií a zároveň bojuje proti patogenním bakteriím. Pijte měsíčkový čaj: 2 polévkové lžíce sušených okvětních lístků měsíčku přelijte šálkem vroucí vody. Nechte 15 minut louhovat. Pijte 1/4 sklenice 3x denně. Měsíček lékařský má protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Fotografie: Pixabay

Důležité a opravdu nutné je přestat kouřit. Některé látky obsažené v cigaretovém kouři podporují vznik tohoto typu lézí. Nikotinový kouř navíc způsobuje, že se špatně hojí defekty žaludeční sliznice (vředy).

Když je vám více než 50 let

Provází pálení žáhy hořká chuť v ústech? Trpíte také bolestí pod pravým hrudním košem a zhoršuje se vám po konzumaci tučných, smažených jídel, smetanových nebo pudinkových koláčů? Můžete mít problémy se žlučovými cestami, konkrétně se žlučníkem.

Fotografie: Pexels

Okořeňte si jídlo kurkumou. Zvyšuje sekreci žluči a usnadňuje její průtok žlučovody a obnovuje kontraktilitu žlučníku. Tím se zabrání tvorbě kamenů ve žlučových cestách. Použijte bodlák. Do čaje přidejte 2 lžičky mletých semínek. Pijte ho jednou denně. Ostropestřec chrání žlučovody a posiluje funkci jater.

Fotografie: Pixabay

Pokud se vaše příznaky zhorší, objeví se silné křeče v břiše, horečka, nevolnost a přetrvávající pálení žáhy, jděte do nemocnice. Může se jednat o příznaky žlučníkové koliky. Taková situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Když je vám více než 60 let

Máte pocit, že jakmile se předkloníte, máte pálení v jícnu? Takové zesílení příznaků ve vašem věku může mimo jiné znamenat oslabení svalů trávicího systému. Může to být způsobeno prostým stárnutím, ale také rozvojem cukrovky.

Fotografie: Freepik

Po jídle se snažte neohýbat ani se příliš fyzicky nenamáhat (vhodná je rychlá procházka). Po jídle si také nikdy nelehejte ani na krátký spánek. Snažte se jíst nejpozději 3 hodiny před spaním. Je lepší jíst častěji (i 5–6krát denně), ale opravdu malé množství. Užívání kyseliny acetylsalicylové nalačno může rovněž přispět k pálení žáhy. Proto to nikdy nedělejte.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]