Způsoby, jak předcházet bolesti břicha způsobené nadýmáním a plynatostí

Fotografie: Freepik

Předcházejte nadýmání a vyhnete se i nepříjemné bolesti břicha. Příčin je více, může být způsobené konzumací některých potravin nebo i nápojů. 

Plyny ve střevech jsou naprosto normální. Většina lidí za den vyprodukuje 1–3 litry plynů při trávení jídla. Ale pokud plyny nejdou ven a nahromadí se ve střevech, jste nafouklí a bolí vás břicho. Plyny se uvnitř těla hromadí dvěma způsoby. Prvním způsobem je polykání vzduchu při konzumaci jídla. Druhým je produkce plynů tlustým střevem při trávení, říká lékařka Saurabh Sethi.

Jak předejít plynatosti

Neexistuje žádný způsob, jak předejít přijímaní plynů při jídle, některé návyky to mohou dokonce i zhoršit. Pokud budete jíst rychle nebo mluvit při jídle, budete s jídlem přijímat i více vzduchu. Více plynů do těla dostanete, i když budete pít brčkem, žvýkat, a dokonce když budete cucat bonbony. Vzduch se do trávicího systému dostane, i když kouříte. Lidé, kteří mají nevhodnou zubní protézu, mohou také více trpět nadýmáním a plynatostí.

Fotografie: Pexels

Potraviny, které způsobují plynatost

Některé potraviny jsou velice nadýmavé a způsobují, že se cítíte nafouklí. Jsou to například luštěniny, jako je hrách nebo fazole, dále také brokolice nebo cibule. Dokonce i ovoce vám může způsobit tyto potíže, zejména jablko, broskve a hrušky. I celozrnné výrobky, otruby a mléčné výrobky způsobí, že vaše střevo bude produkovat více plynů. Pokud se chcete vyhnout nadýmaní, je vhodné vynechat i perlivé nápoje, dále také mléko, jablečný džus, a dokonce i některé bylinkové čaje.

Jak předcházet nadýmání a plynatosti

Pokud trpíte častými potížemi a bolí vás břicho, měli byste tento problém začít řešit. Než se obrátíte o pomoc na svého lékaře, můžete vyzkoušet problém vyřešit sami. Akutní potíže vždy konzultujte se svým lékařem, nebo vyhledejte jinou odbornou pomoc.

Fotografie: Pexels

Přírodní produkty

Pomoct vám mohou i některé přírodní léky nebo bylinky. Nejvhodnější je mátový čaj a doplňky stravy s anýzem, koriandrem, kmínem, dále pak i s fenyklem a kurkumou. Pozorně si přečtěte příbalový leták a v případě, že trpíte jinými zdravotními potížemi, konzultujte to se svým lékařem, zda je tento doplněk vhodný i pro vás.

Volně dostupné léky a doplňky

V lékárně můžete zakoupit různé druhy volně dostupných léků na plynatost. S výběrem vám jistě pomůže lékárník. Většinou se jedná o léky s obsahem simethikonu nebo s aktivním uhlím. Většina těchto léků a doplňků je určena i k pravidelnému užití jako prevence nadýmání.

Fotografie: Pexels

Intolerance laktózy

Někteří lidé hůře tráví laktózu, a to může způsobit nadýmaní. Pokud máte podezření na tento problém, vyhněte se konzumaci mléčných výrobků a produktů s obsahem laktózy. Pokud se jedná o intoleranci laktózy, budete brzy pozorovat změnu k lepšímu.

Celiakie

Stejně jako u problému s laktózou můžete ze svého jídelníčku vyřadit potraviny obsahující lepek. Dodržujte přísnou bezlepkovou dietu a pokud vám to pomůže, je jisté, že vaše tělo nedokáže lepek správně strávit. Vždy je ale lepší tento problém konzultovat s lékařem.

Fotografie: Pexels

Návštěva lékaře

Pokud potíže přetrvávají nebo jsou dlouhodobého charakteru, je vhodné navštívit lékaře. Ten provede všechna nutná vyšetření a zjistí, zda bolest břicha způsobuje opravdu nadýmání. V některých případech se může jednat o vážné onemocnění nebo jiné zdravotní komplikace.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]