Trápí vás nadměrné pocení? Zbavte se tohoto problému jednou provždy

Fotografie: Freepik

Nadměrná produkce potu vám může přivodit mnoho problémů. Nejenže zpocené oblečení a orosený obličej jsou nevzhledné, pot může navíc zapáchat. Abnormální pocení však lze léčit, popisuje lékař Xixi Luo.

Mnoha potížím v každodenním životě musí čelit lidé, kteří se hodně potí. Na některých částech těla se obvykle potí do takové míry, že se dostávají do nepříjemných situací. Přestože je pocení přirozený a cenný mechanismus našeho těla, u mnoha lidí je pocení patologické a vyžaduje speciální léčbu. Nadměrné pocení může ovlivnit každý aspekt hyperhidrózy.

Lidé se často izolují 

Osoby, které trpí nadměrným pocením se často, zejména v letních měsících, izolují. Uvědomují si, že je jejich obraz odpudivý. Ještě výrazněji pociťují potíže ti, kteří trpí bromidózou. Tedy ti, jejichž pot zapáchá. Obě situace spolu však úzce souvisí a ztěžují život. Pocení je pro lidský organismus důležité, hyperhidróza je však patologická porucha, při níž se člověk potí více, než potřebuje. Pocení se často vyvíjí, i když tělo ochladit nepotřebuje.

Fotografie: Pexels

Hyperhidrózu můžeme dělit na primární a sekundární. Tyto dvě formy mají různé příčiny. Důsledek je však stejný. Primární hyperhidróza má prevalenci asi 3 %. Neuspořádává každodenní činnosti a způsobuje nadměrné pocení více než jednou týdně. Období pocení trvá nejméně šest měsíců. Tato forma se často začíná objevovat během dospívání. Příčinou je nadměrná stimulace reagujících žláz v dlaních, na chodidlech nebo v podpaží. Primární formou trpí více než 90 % pacientů.

Sekundární souvisí s jinou nemocí

Sekundární hyperhidróza souvisí s nějakým dalším onemocněním. Často se jedná o cukrovku. Spojovaná je také s užíváním některých léků, jako jsou steroidy. Obzvláště nepříjemná je axilární hyperhidróza. Více než jeden ze tří postižených uvádí, že je zcela nepřijatelná. Nemoc prý zasahuje do jejich každodenních činností. Až dvě třetiny postižených hlásí rodinnou anamnézu. To tedy naznačuje, že existuje genetická predispozice. Ačkoli se nemoc vyskytuje u obou pohlaví, více jí trpí ženy.

Fotografie: Freepik

Pokud se s potem chcete vypořádat nechirurgicky, máte možnost využít antiperspiranty, případně termolýzu. K dispozici jsou také laserová nebo ultrazvuková vyšetření. Použití topických a orálních léčebných režimů nenabízí vždy uspokojivé výsledky. Navíc tu jsou také vedlejší účinky. Chirurgické postupy se však používají jen ve velmi závažných případech po selhání konzervativních metod. Jako příklad takových metod lze uvést endoskopickou sympatekomii a subkutánní liposukční terapii. Pomoci mohou případně i botoxové injekce.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]