Mrtvice je tichý zabiják. Některé příznaky je nutné na 100 % znát. Jejich včasné odhalení je klíčové pro přežití

Fotografie: Depositphotos

Mrtvice se bojí téměř každý člověk, ale stále se najde dost lidí, kteří o ní ví velice málo. A to je právě ta chyba, protože byste s ní měli být pořádně obeznámeni.

Cévní mozková příhoda nastane, když se přeruší nebo sníží přívod krve do části vašeho mozku. To zbaví mozkovou tkáň kyslíku a živin. Takže během několika minut začnou mozkové buňky odumírat. Pokud se u vás cévní mozková příhoda objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mnohdy může jít o minuty a rychlá léčba je zásadní, říká lékař Seunggu Han.

Existují dva typy mrtvice

Může se zdát, že mrtvice je onemocnění, které má většinou stejný průběh. Málokdo ale ví, že existují dva druhy mozkové mrtvice – ischemická mrtvice způsobená blokádou a hemoragická mrtvice způsobená prasknutím krevní cévy. První typ je nejčastější a dochází k ní, když sraženina zablokuje krevní cévu. Hemoragická mrtvice nastane, když dojde k prasknutí cévy, což způsobí, že se zabrání tomu, aby se krev dostala do části mozku.

Fotografie: Pixabay

Hlavní příznaky mrtvice

Mezi ten nejčastější příznak patří náhlá paralýza nebo znecitlivění obličeje, paží nebo nohou. Obvykle se to děje na jedné straně těla. Když se něco takového stane, zkuste zvednout obě ruce nad hlavu současně. Dalším příznakem mohou být problémy s mluvením a porozuměním. Také se objevují potíže s viděním na jedno nebo obě oči. Vidění se může náhle zakalit nebo ztmavit v jednom nebo obou očích.

Méně časté příznaky

Tyto příznaky se nejčastěji vyskytují u žen. Patří mezi ně náhlá nevolnost a zvracení bez jakékoliv příčiny. Také ztráta vědomí, záchvaty nebo zmatenost. Může se z ničeho nic objevit škytavka, která se nedá ničím zastavit. Několik žen si také stěžovalo na nevysvětlitelnou bolest v obličeji a končetinách.

Fotografie: Pixabay

Co dělat v případě mrtvice

Pokud se u vás nebo u vašich blízkých objeví některý z těchto příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat pohotovost. Rozhodně nečekejte, až příznaky odezní. Faktem je, že čím dříve bude o pacienta postaráno, tím méně následků bude později mít. Také byste neměli vozit pacienta autem a počkat na záchranáře. Pomoc volejte, i když příznaky odezní. Rozhodně osobě s mrtvicí nepodávejte aspirin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]