Ekzémy znepříjemňují každodenní život. Mezi alternativní způsoby léčby patří například oolong čaje

Fotografie: James Heilman / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ekzém je extrémně nepříjemné onemocnění kůže, které může znesnadnit každodenní život. Navíc může být v těžkých případech i velmi bolestivý. Některé možnosti léčby ho mohou zmírnit.

Ekzém je běžné kožní onemocnění, které způsobuje svědivou, zarudlou, suchou a podrážděnou pokožku. Typ ekzému, jenž vás trápí, může určit, jaký typ vyrážky se u vás objeví a kde na vašem těle se bude vyskytovat. Ekzém se také nazývá atopická dermatitida. Obvykle začíná v dětství a může přetrvávat až do dospělosti. Ekzém se však může objevit v jakémkoli věku. Jedná se o velice nepříjemné onemocnění kůže ovlivňující váš každodenní život, říká doktorka Clare Wightman. Jak se ho tedy nejlépe zbavit?

Lékař může předepsat léky

Orální volně prodejná antihistaminika mohou zmírnit svědění. Působí tak, že blokují alergické reakce vyvolané histaminem. Mohou však způsobit ospalost, takže je nejlepší užívat je ve chvíli, kdy se nepotřebujete na nic soustředit. Kortizonové (steroidní) krémy a masti mohou zmírnit svědění a šupinatění, ovšem mohou mít i vedlejší účinky po dlouhodobém užívání, včetně:

  • ztenčení kůže,
  • podráždění,
  • změny barvy pokožky.

Steroidy s nízkou účinností, jako je hydrokortison, jsou dostupná antihistaminika a mohou pomoci léčit mírný ekzém. Vysoce účinné steroidy pro středně těžký nebo těžký ekzém může předepsat lékař, včetně perorálních kortikosteroidů, když lokální hydrokortison nepomáhá. Mohou ale způsobit vážné vedlejší účinky, včetně ztráty kostní hmoty.

K léčbě infekce může lékař předepsat lokální nebo perorální antibiotikum. Imunosupresiva jsou léky na předpis, které brání přehnané reakci imunitního systému. Předchází se tak vzplanutí ekzému. Mezi vedlejší účinky patří zvýšené riziko vzniku rakoviny, infekce, vysokého krevního tlaku a onemocnění ledvin.

Můžete podstoupit terapii

Světelná terapie nebo fototerapie využívá ultrafialové světlo nebo sluneční lampy, které pomáhají předcházet reakcím imunitního systému, jež spouštějí ekzém. Vyžaduje řadu ošetření a může pomoci snížit nebo odstranit ekzém. Může také zabránit bakteriálním infekcím kůže.

Změny životního stylu

Stres může vyvolat příznaky ekzému, nebo je zhoršit. Mezi způsoby, jak snížit stres, patří:

  • hluboká dechová cvičení,
  • cvičení jógy,
  • meditace,
  • poslech relaxační hudby,
  • dobrý spánek.

Studený obklad může také pomoci zmírnit svědění, stejně jako koupel po dobu 15 až 20 minut v teplé nebo vlažné lázni. Přidat můžete i ovesné vločky.

jóga cvičení
Fotografie: Freepik

Možnost alternativní léčby

Alternativní léčba může pomoci uklidnit příznaky ekzému. Kvůli potenciálním vedlejším účinkům se vždy před použitím bylinného doplňku nebo zahájením cvičení poraďte se svým lékařem. Mezi oblíbené domácí prostředky patří:

  • zelený, černý nebo oolong čaj,
  • kokosový, slunečnicový a petrklíčový olej,
  • akupunktura,
  • aromaterapie,
  • relaxační techniky, jako je meditace, jóga nebo progresivní svalová relaxace.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]