Mozek a střeva spolu úzce souvisí. Zdraví střev ovlivňuje mysl, pocity a náladu

Střevní bakterie mají s vašimi pocity víc společného, než byste si mohli myslet. Ovlivňují zdraví mnoha orgánů v těle, včetně mozku. Například před nějakou velkou prezentací můžete pocítit tzv. motýlky v žaludku. Nebo můžete mít před zkouškou či nějakou dlouhou cestou střevní potíže a skončíte na toaletě. Už jste možná někdy zažili, co je to průjem ze stresu. To jsou situace, kdy si můžete uvědomit, jak mozek a střeva spolupracují.

Strach, bolest, rozpaky a další nepříjemné myšlenky mohou způsobit žaludeční problémy, jako je nevolnost, zácpa a průjem. Co ovlivňuje váš mozek, ovlivňuje vaše střevo a naopak. Střevní mikrobiom se skládá z kolonie cca 10 bilionů bakterií, které hrají velkou roli ve zdraví i nemoci.

Správné střevní bakterie vás udrží štíhlé, zdravé a šťastné. Vždy budou i nějaké špatné bakterie. To je zcela normální. Aby však vaše střevo a mozek mohly účinně komunikovat, potřebujete správnou rovnováhu střevních bakterií.

Když převažují špatné bakterie (někdy nazývané bakteriální přerůstání) – stanete se více náchylní k cukrovce, obezitě, nutkavým chutím, alergiím, některým druhům rakoviny, Alzheimerově chorobě a dalším. Aby převládaly ty správné bakterie, vyžaduje to zdravou stravu, cvičení, nekouření, zvládání stresu, dobrý spánek a správné živiny.

Výživa chudá na živiny, antibiotika, stres, nedostatek spánku, kouření cigaret a další negativní podmínky mohou snížit kvalitu a rozmanitost vašich bakterií. Při nadvládě špatných střevních bakterií trpí vaše tělo, zejména váš mozek. Špatné střevní bakterie se mohou dostat přes vaši hematoencefalickou bariéru. Tyto škodlivé bakterie mohou vyvolat zánět v mozku, ovlivnit náladu a chování a zvýšit riziko poruch mozku.

Střeva ovlivňují mozek a chování

Četné studie ukazují, že střevní bakterie ovlivňují mozkovou chemii, náladu a chování stimulací uvolňování neurotransmiterů. V jedné studii vědci zjistili, že u depresivních jedinců chyběly dva druhy dobrých bakterií, to se však netýkalo lidí, kteří měli vysokou kvalitu života. Lidé s depresemi také měli vyšší množství bakterií, které přispívají k Crohnově chorobě, zánětlivému střevnímu onemocnění, které může způsobit bolest břicha, těžký průjem, únavu a další problémy.

Stres vs. střeva a mozek

Chronický stres může negativně ovlivnit vaše střevo. Některé z důsledků jsou zřejmé. Když jste vystresovaní, je pravděpodobnější, že budete dělat špatná rozhodnutí, jako je třeba jíst nezdravá jídla a špatně spát. Poruchy trávicího systému mají často úzké vazby s mozkem. Střevní problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) a ulcerózní kolitida, mohou ovlivnit emoce, chování a to, jak denně fungujete.

Spojení střev a mozku

Spojení vašeho střeva a mozku zprostředkovává 500 milionů neuronů. Vaše střevo může změnit váš mozek prostřednictvím těchto neuronových drah a imunitních poslů zvaných cytokiny. Jeden z největších nervů, vagus nerv (uváděný jako pneumogastrický nerv), posílá signály z vašeho střeva do vašeho mozku a zpět.

Stres může tyto signály narušit. Jedna studie na zvířatech zjistila, že stres ovlivnil jejich pneumogastrický nerv, tato zvířata pak měla problémy se střevy. Studie u lidí také ukazují sníženou funkci vagus nervu (latinsky Nervus vagus) lidí se syndromem dráždivého tračníku (IBS) nebo Crohnovou chorobou.

Příčina špatného zdraví – zánět

Zánět může vyvolat nedostatek rozmanitých (dobrých) bakterií, to vede k bakteriálnímu růstu nežádoucích bakterií. Vaše střevní bakterie sledují, co prochází vaším tělem a co se z něj vylučuje. Aktivovaný imunitní systém, který nikdy nedostane šanci na uzdravení, může vytvořit chronický zánět, druh zánětu, který existuje z neustálého stresu. Tento zánět může přispět k poruchám mozku, jako je deprese a Alzheimerova choroba.

Když špatné bakterie vytvářejí zánětlivé toxiny, vaše střevní bariéra může také prosakovat a způsobit celou řadu mozkových poruch, jako je těžká deprese, demence a schizofrenie. Špatné zdraví střev může také vést k poruchám nálady, jako je deprese a úzkost. Po celá desetiletí odborníci věřili, že úzkost a deprese přispívají k problémům, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), zácpa, průjem, nadýmání, bolest a žaludeční nevolnost. Střevní problémy mohou do nervového systému vysílat signály, které mohou změnit vaši náladu. Například lidé se zánětlivými střevními chorobami často trpí depresí.

Pocity štěstí, spokojenost a zdravá střeva

Celé to dává smysl, když vaše střevo produkuje mnoho neurotransmiterů, jako je serotonin a kyselina gama-aminomáselná (GABA), tyto chemikálie pomáhají vašemu střevu a mozku komunikovat a ovládat pocity a emoce. Serotonin vám pomůže cítit se šťastně. GABA pomáhá ovládat strach a úzkost. Aminokyseliny, které vaše střevo metabolizuje, ovlivňují také váš mozek. Kupříkladu vaše tělo přeměňuje tryptofan na váš pocitový neurotransmiter serotonin a na váš spánkový neurotransmiter melatonin.

Potraviny, které konzumujete, poskytují aminokyseliny a další nezbytné živiny, které podporují komunikaci mezi mozkem a střevem. Celkově vaše strava hraje významnou roli při podpoře zdraví střev a mozku. Potraviny, které jíte, vás mohou fyzicky i psychicky ovlivnit, ovlivňují vaši náladu a podporují správné střevní bakterie.

Stop špatným potravinám

Špatné potraviny – například zpracované potraviny s přidaným cukrem a chemickými přísadami – mohou být návykové a zvyšují zánětlivá onemocnění a podporují rozvoj obezity. Mohou vést k bakteriálnímu růstu a poškodit váš mozek.

Cukr může zejména zastavit produkci zdravých střevních bakterií. Také zvyšuje riziko obezity a nemocí, jako je cukrovka. Cukr také ovlivňuje váš mozek. Vědci spojují přejídání, špatnou paměť, poruchy učení a deprese s jídlem plného cukru.

Správné potraviny na druhé straně pomáhají udržovat zdravou, rozmanitou kolonii střevních bakterií. Zdravá a výživná strava udržuje váš mozek funkční, může také minimalizovat riziko mozkových poruch a deprese.

Co potřebují střeva pro své zdraví?

  • Omega 3 mastné kyseliny

  • Probiotika a prebiotika

  • Rostlinnou stravu bohatou na vlákninu

  • Dostatek ovoce a zeleniny

  • Pravidelný pohyb, který prospívá zdraví střev a jejich pohyblivosti (rovněž prevence zácpy a plynatosti) 

  • Kvalitní spánek

  • Vyhnout se stresu

  • Pravidelný odpočinek/relaxace

  • Dostatek tekutin

Obrázky: loyolamedicine, neurotracker, independentturkish