Míváte často chuť na sladké? Vyzrajte nad laskominami a vyzkoušejte osvědčené metody

Neodolatelná chuť na něco sladkého nás většinou přepadne v nejméně vhodnou dobu – večer anebo při dietě. Zápasit s touhou po cukru není žádná legrace a člověka to stojí nemalé úsilí. Naštěstí existují strategie, díky kterým lze tyto chuťové ataky překonat. Prozradíme vám, jak na to.

Chuť na sladké může mít více příčin. Od fyzických (vyčerpanost a únava, nízká hladina serotoninu a adrenalinu) až po příčiny psychologické (smutek, sklíčenost, stres, nuda, deprese). Zjistit, co chutě na sladké vyvolává, může být mnohdy běh na dlouhou trať. Proto na to běžte chytře – prevencí.

Zdravá snídaně

Den nastartujte zdravou, výživnou a vydatnou snídaní. Díky tomu budete běhen dne mnohem odolnější vůči chutím na čokoládu, zmrzlinu či zákusek. Kvalitní snídaně by měla zahrnovat dostatek sacharidů, bílkovin (ty mají vysokou sytící schopnost a snižují GI) a vlákniny. Je jedno, zda dáte přednost snídani ve sladké či slané podobě – jogurt, ovoce a vločky či smoothie se semínky anebo vejce se zeleninou a celozrnným pečivem.

Jezte pravidelně

Díky pravidelnému stravování (ne pasení – jím pořád a co vidím), dokážete udržet v rovnováze hladinu cukru v krvi a nemusíte se obávat rychlých výkyvů energie. Naplánujte si jídlo co 3 až 4 hodiny. Svačinka stačí lehká, zdravá v podobě potravin s nízkým glykemickým indexem. Může to být jablíčko s ořechovým máslem, posypané skořicí. Nebo tvarohová pomazánka a celozrnné krekry. Dále pak jogurt, semínka, koktejl.

Pijte bylinkové čaje

Některé bylinky mají velmi příjemnou vůni a jemnou chuť. Díky tomu můžete překonat chutě na sladké. Samozřejmě do čaje žádný cukr ani jiné sladidlo! Díky čajům obohatíte pitný režim, zaženete chutě a ještě do sebe vpravíte solidní dávku antioxidantů. Výtečný je například čaj s kombuchou anebo červený čaj s višněmi. Vyhněte se čaji černému s obsahem kofeinu – ten chutě na sladké ještě zesílí.

Čerstvé lisované šťávy

Chutě na sladké vám pomohou překonat také lisované ovocné a zeleninové šťávy. Výtečně chutná jablíčko, pomeranč, grapefruit a přidat můžete i rajče, papriku či řapíkatý celer. Záleží, co vám chutná. Se šťávami to však nepřehánějte. Stačí jedna porce denně.

Najděte zdravou alternativu

Jestliže jste opravdu hodně mlsní a bez sladkého ani rána, najděte si zdravou alternativu k uspokojení chutí na sladké. Na snídani či svačinu si udělejte doma vyrobený dezert. Surovin k výrobě existuje nespočet. V lednici můžete mít po ruce i domácí kokosové či mandlové kuličky, banánové sušenky apod. I zde pamatujte na množství. Obžerství nikdy nic dobrého nepřináší.

Zabavte se

Často chutě na sladké spouští nuda. Najděte si proto již předem činnosti, při kterých se zabavíte. Rovněž se pokuste sepsat situace, kdy nejčastěji míváte chuť na sladké. Díky tomu najdete i správné řešení a důvod, proč se tak děje.

Dostatek vlákniny

Díky dostatku vlákniny se snižuje GI potravin. Tím se snižuje i riziko, že vás bude honit mlsná. Vláknina dokáže mnohonásobně zvětšit svůj objem, takže budete mít na delší dobu pocit sytosti. Vlákninu najdete v ovoci, zelenině, celozrnných obilovinách, luštěninách.

Odpočívejte

Únava je častým důvodem, proč člověk dostane chuť na sladké – tělo vyžaduje přísun energie. Dostatek odpočinku má zásadní vliv na vylučování hormonů i pocit energie.

Obrázek: pixabay.com