Miminka vyžadují specifickou první pomoc, kterou by měl každý znát

Miminka jsou velmi křehká a zranitelná a určitě nikdo se nechce dostat do situace, kdy by musel kojenci podávat první pomoc. Bohužel ale, stát se to může, a je daleko lepší být na tuto situaci připraven než si pak vyčítat, že jste nevěděli, jak zasáhnout.

První pomoc pro kojence je totiž jiná než pro dospělé lidi. Musíte postupovat daleko opatrněji a s ohledem na křehkou tělesnou konstrukci novorozence. Každý rodič by ideálně ještě před narozením potomka měl absolvovat nějaký kurz, anebo se alespoň seznámit s pravidly první pomoci pro malé děti.

I když jsou rodiče s miminkem přirozeně velmi opatrní, stačí občas chvilka nepozornosti a neštěstí může být na světě. Je tedy lepší být připraven a alespoň teoreticky znát základní pravidla.

Volejte pomoc

První pomoc zahrnuje také přivolání odborníků. Pokud dojde k nějaké nehodě, neváhejte zavolat na tísňovou linku. Mezitím můžete komunikovat s pracovníkem na telefonu a zjistit, zda je vaše dítě v bezvědomí, zda dýchá a zda jeví nějaké další známky poranění. Dle toho pak bude následovat další pomoc.

Resuscitace

Pokud je dítě v bezvědomí, nereaguje na dotek ani hlas, je nutné zjistit, zda dýchá. To snadno zjistíte tak, že přiložíte tvář k jeho ústům a nosu a budete sledovat, zda cítíte dech. Podobně můžete také sledovat, zda se zvedá hrudník dítěte.

Jestliže nedýchá, zkontrolujte, zda nemá něco v ústech a okamžitě zahajte resuscitaci. Hned proveďte pět úvodních dechů. U malého miminka se nijak zvlášť nenadechujte, vdechujte zhruba obsah vaší tváře. Jestliže se dítě nerozdýchá, kombinujte tři stlačení hrudníku a jeden vdech. Masírujte pouze dvěma prsty na spojnici bradavek.

Dušení

Vůbec nejčastějším problémem u dětí je dušení. U něj si ale musíte poradit sami, jelikož příjezd pomoci by byl jistě zcela jistě pozdě. Správný manévr ale ve většině případů funguje. Dítě musíte chytit jednou rukou pod zády, druhou zafixujte hlavičku a překlopte jej na své předloktí.

Hlava dítěte by takto měla být níže než tělíčko. V této poloze pak několikrát přiměřeně udeřte dítě mezi lopatky. Takto se vám podaří dostat ven zaseknutý předmět, případně i tekutinu.

Vysoká teplota

U malých dětí je vysoká teplota velmi nebezpečná. Může totiž vyvolat křečovou reakci, která nemusí skončit dobře. Jestliže tedy miminku naměříte více než 38 stupňů, určitě je to důvod, proč se ozvat ošetřujícímu lékaři a požádat jej o instrukce. Mezitím je vhodné dítěti snižovat teplotu pomocí vhodných léků a správného dávkování.

Popáleniny

V případě popálenin je vhodné postupovat podobně jako u dospělého. Především je nutné sundat všechno přiléhavé oblečení a postižená místa urychleně chladit pod proudem studené vody. Nejlepší je dítě rovnou dát do vaničky a po dobu alespoň deseti minut popáleninu chladit.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]