Metabolický syndrom může být výrazným ohrožením pro organismus. Sledujte příznaky, které je potřeba brát vážně

Fotografie: Pixabay

Metabolický syndrom je odborný výraz, který zahrnuje několik rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, abdominální obezita, snížená schopnost využívat glukózu (inzulínová rezistence), porucha hladin lipidů (dyslipidemie), zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění. Lidé s tímto syndromem mají také zvýšené riziko diabetu II. typu.

Riziko číhá v podstatě na každého, kdo nemá vyvážený jídelníček a přijímá ve stravě zvýšené množství jednoduchých cukrů a „nezdravých“ tuků. Je potřeba si hlídat náznaky diabetu, krevní tlak, cholesterol.

Shrnutí:

Metabolický syndrom zvyšuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody a dalších nepříjemných zdravotních stavů, které souvisí s cévami. Samotná cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita mohou poškodit vaše cévy, ale mít všechny tři dohromady je obzvláště nebezpečné. Jsou to velmi časté stavy, které spolu souvisejí. Jeho zrádnost spočívá v tom, že dlouhá léta nemusíte mít sebemenší tušení.

Většinou postihuje lidi kolem 50 roku života, ovšem i v mnohem mladším věku. Záleží také na tom, kolik kávy za den vypijete, zda navíc ještě i kouříte, kolik stresu je ve vašem životě, jak vypadá váš spánek, zda máte či nikoliv pravidelnou pohybovou aktivitu. Jednoduše řečeno, nezdravý životní styl si vybere svou daň.

Příznaky, které je potřeba brát vážně

  • Abdominální obezita měřená jako obvod pasu (u mužů více než 102 cm, u žen více než 88 cm)

  • Vysoké hladiny triglyceridů (tuk v krvi) a nízké hladiny HDL („dobrého“ cholesterolu) v krvi, což může vést k ateroskleróze (kde jsou tepny ucpané tukovými látkami, jako je cholesterol)

  • Vysoký krevní tlak, který je trvale 140/90 mmHg nebo vyšší

  • Inzulínová rezistence – zjistí lékař

  • Tendence k rozvoji podráždění a otoku tělesné tkáně (zánět)

Fotografie: Freepik

Příčiny metabolického syndromu

Metabolický syndrom je často spojován s nadváhou nebo obezitou a nedostatkem fyzické aktivity. Souvisí to také s inzulínovou rezistencí, která je klíčovým rysem cukrovky II. typu. Hladinu cukru v krvi kontroluje hormon nazývaný inzulín.

Pokud máte inzulínovou rezistenci, může se v krvi hromadit příliš mnoho glukózy. Vaše šance na rozvoj metabolického syndromu jsou větší, pokud máte rodinnou anamnézu cukrovky typu II. typu nebo jste měli cukrovku během těhotenství (gestační diabetes).

Prevence a náprava

  • Pravidelná pohybová aktivita

  • Zhubnout

  • Zdravá a vyvážená strava

  • Omezit alkohol

  • Přestat kouřit

V případě potřeby může praktický lékař předepsat lék, který vám pomůže kontrolovat váš krevní tlak, hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu. Další možností jsou výše uvedené soubory: prevence a náprava.