Lněná semínka jsou důležitým doplňkem stravy, který přispívá k celkovému zdraví

Fotografie: Freepik

Lněná semínka určitě znáte. Běžně se vyskytují na pečivu, ale mnozí z nás si je rádi přidávají i do salátů nebo jiných jídel. Bez nadsázky je lze přiřadit k tzv. superpotravinám. Mají totiž nutričně velmi bohaté složení a doporučují se konzumovat pravidelně pro zajištění přísunu všech potřebných vitamínů a minerálů. Zvláštní roli pak hrají zejména u žen, které mohou ochránit před nepříjemnými komplikacemi.

Lněná semínka jsou ceněna pro svůj vysoký obsah vlákniny, bílkovin i tuků. Obsahují také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a jsou zdrojem vitamínů B1, B3, B6 a E. Nechybí jim ani některé nezbytné minerální látky jako je vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík a selen. Pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu a posilují přirozenou obranyschopnost našeho organismu.

Výhody lněného semínka

Proč byste měli lněné semínko konzumovat i vy?

  • Čistí střeva a podporuje jejich správnou činnost.
  • Snižuje pravděpodobnost vzniku některých typů rakovin, zejména rakoviny prsu.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Obnovuje zdraví pokožky a vlasů.

Jak semínko konzumovat?

Je třeba pamatovat na to, že semínka je nutné řádně rozžvýkat nebo rozmixovat. Jinak totiž hrozí, že vcelku projdou trávicím traktem a nijak nám neprospějí. Je možné je také nechat naklíčit nebo na chvíli nabobtnat ve vodě, protože tak změknou a lépe se vám budou konzumovat. Vmíchat je můžete do jogurtu, salátu či ovesné kaše. Hodí se samozřejmě i do domácího pečiva, ale koneckonců je můžete snadno rozmixovat i do domácího smoothie. Popíjet se dá i odvar z lněného semínka, ale je téměř bez chuti a většina lidí jej tedy příliš nevyhledává.

Zdraví žen

Jak již bylo řečeno, lněné semínko se doporučuje zejména pro ženy. Je to proto, že se stará o hormonální procesy v těle, které jsou u žen mimořádně křehké a důležité. Stará se tedy nejen o pravidelný cyklus, ale pečuje i o zdraví kůže a vlasů, pomáhá správně trávit potravu, a zabraňuje tak zbytečnému ukládání tuků. Pozor si ale dejte na konzumaci lněného semínka v těhotenství! Je totiž prokázáno, že urychluje a usnadňuje porod, a proto se nedoporučuje užívat dříve než od 35. týdne těhotenství. Dříve by mohlo vyvolat komplikace pro plod a jeho vývoj.

Kontraindikace

Ani lněné semínko není všelékem a jsou určité situace, kdy bychom se jeho užívání měli vyhnout.

  • Při používání lněného semínka musíte dostatečně pít. Pokud se to nestane, může dojít k zacpání střev a k obtíženému a bolestivému vyprazdňování. Dodržujte tedy pravidelný pitný režim.
  • Podporuje tvorbu žluči a pokud máte problémy se žlučníkem, může vám přitížit. Jeho konzumaci tedy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.
  • U některých lidí může při konzumaci lněných semínek docházet k nadýmání. Většinou ale pomáhá zvýšit příjem vody, případně nejíst semínka každý den a problém je vyřešený.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]