Listy ořešáku: Přírodní elixír zdraví, po kterém stačí sáhnout. Až přijde čas, připravte si místo na zásoby

Fotografie: Depositphotos

V přírodě snad není byliny nebo stromu, jež by nebyly léčivé nebo jinak užitečné. Platí to i o ořešáku královském, který prospívá lidskému zdraví hned několika způsoby.

Ořešák je rozšířený v Americe, jihovýchodní Evropě a Asii. A roste samozřejmě i u nás. Jediným původním evropským druhem je ořešák královský. Už v době železné byl pěstován jako užitková rostlina. Jeho výhod si je vědoma i moderní společnost. Ořechy jsou zdravou pochoutkou a listy ořešáku jsou zdrojem léčivých látek, potvrzuje lékařka Natalie Olsen.

Co všechno listy ořešáku obsahují

Víte, že v listech ořešáku je vysoký obsah vitamínu C? Je ho tam dokonce stejně jako v listech černého rybízu. Kromě tohoto vitamínu jsou bohaté na karoten, vitamíny B1 a P, éterické oleje obsahující juglon, fenolové kyseliny, kumariny a flavonoidy. Tyto vitamíny příznivě působí na práci jater, ledvin, srdce i nervového systému. Listy ořešáku je nejlepší sbírat a sušit v červnu, kdy jsou již plně rozvité a na slunci rychle schnou.

Na co se používá juglon

Z listů ořešáku se získává tzv. juglon, který působí proti střevním parazitům, houbovým, virovým a bakteriálním infekcím. Příznivě ovlivňuje prostředí v ústní dutině a omezuje vznik zubního kazu. A má i projímavý účinek. Jinak je juglon odpovědný za hnědé zbarvení kůry, listů i plodů ořešáku, pokud jsou porušené.

Fotografie: Depositphotos

Připravte si odvar z ořešákových listů

Odvar z listů ořešáků je možné používat vnitřně i vnějšně. Je výborným lékem proti ateroskleróze mozkových cév, průjmu, cukrovce, trávicím potížím či vnitřnímu krvácení. Vnějšně posiluje vlasy, čistí akné, vyrážky, může se kloktat a používat na špatně se hojící rány. Odvar se vaří z 1 čajové lžičky sušených a rozdrobených listů ořešáku, které se ve vroucí vodě uvaří a nechají se asi hodinu odstát. Pak se odvar slije.

Pro koho jsou listy ořešáku nevhodné

I v případě ořešákových listů existují případy lidí, pro které jsou nevhodné. Jedná se zejména o osoby trpící poruchou srážlivosti krve a tvorbou trombů. Vnější používání listů pak nemá žádnou kontraindikaci. Snad jen v případě, je-li na ně někdo alergický.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]