Odstranit projevy burzitidy je možné ve velmi krátké době. Lidové prostředky našich babiček stojí za vyzkoušení

Fotografie: Depositphotos

Burzitida je nepříjemné zánětlivé postižení tíhových váčků v okolí úponů šlach a kloubů. Patří do skupiny mezikloubního revmatizmu.

Mezikloubní revmatizmus se vyskytuje přibližně u každého třetího člověka, a to nejčastěji mezi 40. a 50. rokem života. Bývá častou příčinou pracovní neschopnosti a invalidity. Postihuje šlachy, burzy, kloubní pouzdra, svalové fascie i nervy. Dochází k němu často kvůli pracovnímu přetížení i v důsledku jiných komorbidit, jako jsou například metabolická onemocnění, říká lékařka Stella Bard.

Co je to burzitida

Při zánětu tíhového váčku neboli burzy, jenž je v mezeře mezi svaly nebo klouby, hovoříme o burzitidě. Tyto váčky mají na starosti odlehčování třecích míst mezi kostmi, šlachami a úpony svalů a napomáhají lehké pohyblivosti. Když se burza zanítí, je pohyb kloubu bolestivý. Může se vyskytnout v oblasti ramen, kolen, loktů, ale i na kyčlích.

Jak se burzitida projevuje

Při burzitidě se obvykle objeví tupá bolest a pocit ztuhlosti kloubu, což se zhoršuje při pohybu nebo tlaku. Je přítomný otok, případně zvýšená teplota v místě zánětu či zarudnutá kůže. Příčinou bývá nadměrné namáhání daného místa, poranění kloubu (opakované údery, dlouhé klečení na kolenou aj.). Burzitida může být způsobena i infekcí, artritidou, ale i dnou.

Léčba burzitidy

Jestliže se zdravotní problémy samy nevyřeší během asi 10 dnů, je vhodné vyhledat lékaře. Léčba burzitidy je většinou jednoduchá a spočívá v odpočinku či znehybnění postiženého kloubu. Na zánětlivé místo lze přikládat led, provádět jemnou masáž, nebo použít nesteroidní protizánětlivé léky na potlačení zánětu. Pomoc přináší cvičení, jež posiluje svaly v dané oblasti. Když je bolest velká, lékař může aplikovat injekci kortikosteroidu přímo do zanícené burzy.

Fotografie: Pixabay

Prevence burzitidy

Před vznikem zánětlivého onemocnění burzy je nejlepší využívat prevenci. Třeba tím, že před fyzickým výkonem protáhnete tělo strečinkem. Budete pravidelně posilovat svaly. Je zapotřebí dlouhodobé sezení u počítač v zaměstnání kompenzovat dostatečným pohybem, a tak klouby chránit před údery a nárazy.

Babské rady na burzitidu

  • Čaj z bobkových listů: Když už u vás k burzitidě dojde, zkuste si připravit tento čaj. Večer vložíte do šálku 1 čajovou lžičku jemně nasekaných bobkových listů, zalijete 300 ml vody a necháte přikryté louhovat do rána. Na druhý den čaj přecedíte a užíváte po douškách během dne. Proceduru opakujte tři dny po sobě.
  • Tinktura z bobkových listů: Bobkové listy je možné použít i na přípravu tinktury, která se používá po dobu dvou měsíců. Pět velkých bobkových listů vezmete a nakrájíte na malé kousky, dáte do skleněné nádoby a zalijete 100 ml 70% alkoholu. Necháte stát na tmavém místě asi týden. Před aplikací tinktury je vhodné postižený kloub ponořit do teplé vody s jedlou sodou alespoň na dobu 10 minut.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]