Křečové žíly a nepříjemné hemoroidy mají společné řešení

Fotografie: Freepik

Jestliže trpíte křečovými žilami a zároveň hemoroidy, možná vás překvapí, že se jedná o dva zdánlivě nesouvisející problémy, které však mají společné řešení. Křečové žíly se nemusí objevovat jen na nohou, jak je tomu nejčastěji, ale i na jiných částech těla, a dokonce i uvnitř něj. Řešení je sice radikální, ale za to účinné.

Řešení a léčba

Jestliže chcete zlepšit svůj stav, musíte začít s očistou střev. Právě zde je totiž ohnisko problému. Trpíte nejspíše plynatostí nebo jsou vaše střeva plná, což má za následek, že je odtok krve nefunguje správně. Zhoršenému stavu také nahrává skutečnost, že hodně stojíte na nohou nebo zvedáte závaží.

Tvorba křečových žil

Křečové žíly jsou spojeny se slabostí nebo poškozením žilní stěny. Těhotenství, obezita, prodloužená poloha ve stoje, vrozená slabost pojivové tkáně a nošení punčoch přispívá k rozvoji onemocnění.

Většina vědců se přiklání k dědičné teorii. To nás může přesvědčit, abychom se do operace nehnaly.

Hlavním problémem křečových žil na nohou je to, že krev stěží stoupá proti gravitaci prostřednictvím žil, které ztratily svoji pružnost. Žíly, jak je známo, nepumpují krev, pasivně jimi jen prochází. Hlavním aktérem jsou v případě pumpování chlopně.

Fotografie: Freepik

Oslabení chlopní

U pacienta s křečovými žilami jsou chlopně slabé. Žíla se rozšiřuje, tkáně kolem ní jsou naplněny „zbytečnou“ krví. Proto neustále hrozí riziko vzniku bércových vředů.

Nohy jsou nejnižším bodem v těle, a proto je pravděpodobnější, že se problém objeví právě zde. Nejčastěji problém postihuje ženy ve věku 40-50 let.

Je téměř nemožné zvrátit tvorbu křečových žil, pokud vše není podchyceno v počátcích, které většina pacientů ignoruje. Buďte proto ostražití a v případě potřeby zakročte včas.

Vznik hemoroidů

Vlivem křečových žil se tvoří takzvané hemoroidy. V klidném stavu ustupují a zmenšují se, při napínání a tlaku bobtnají a zvětšují se. To může být pro pacienta velice bolestivé.

Hemoroidy jsou chronické onemocnění a probíhají ve vlnách.  Někdy se stav zhorší, jindy zlepší. Stejně jako křečové žíly dolních končetin se hemoroidy nemohly vyvinout bez vrozené predispozice ke slabosti žilní stěny.

Fotografie: Freepik

Více než 10% dospělé populace dnes skutečně trpí hemoroidy. A během života se 8 z 10 lidí setká s projevy hemoroidů alespoň jednou. Obzvláště často se hemoroidy objevují u lidí, kteří vedou sedavý životní styl.

Na vašem pracovišti se mezi sedačkou křesla a vaším tělem vytváří jakýsi tepelný obklad, který vede ke stagnaci krve v pánevních orgánech. Proto mají problém nejčastěji řidiči, pokladníci, počítačoví operátoři, účetní apod.

Pozor na alkohol

Vyhněte se alkoholu kompletně, a to dokonce i pivu. Alkohol totiž způsobuje problémy v trávicím traktu, ale může se prostřednictvím křečových žil projevit také v konečníku. Ideální je vyhnout se také kořeněným jídlům.

Kromě alkoholu je dalším rizikovým faktorem u žen přítomnost myomů a problémy s prostatou u mužů.

K léčbě můžete použít byliny

Samozřejmě, že nedochází s použitím bylin k úplnému zahojení, ale přesto jsou bylinné léky, které vám pomohou zbavit se neustálé hrozby nárůstu počtu hemoroidů nebo křečových žil. Byliny vám mohou pomoci více, než mnoho mastí a léků z lékárny.

Genetiku sice neošálíte, ale můžete si správným výběrem bylin a obkladem nebo čaji z nich zajistit, že se vám alespoň trochu uleví.

Nepočítejte s tím, že léčba bude snadná. Pokud nechcete spoléhat na léky od svého doktora a raději si pomůžete přírodní formou, budete muset být trpěliví. Někdy totiž trvá až šest měsíců, než léčba pomocí bylin skutečně zabere. Opakujte ji dlouhodobě a nevzdávejte své snahy, časem uvidíte, že se vše zlepší.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]