Když střevní mikroflóra volá o pomoc. Obnovte její správnou funkci a předcházejte zbytečným zdravotním problémům

Fotografie: Getty Images

Prospěšné bakterie, které žijí ve střevech lidského organismu, plní hned několik funkcí nezbytných pro správné fungování metabolických procesů, ale také ochrany těla proti nepříznivým vlivům prostředí. Specifické složení střevní mikroflóry, tedy poměr jednotlivých druhů prospěšných bakterií (které zde žijí a jejichž druhová variabilita je velmi rozmanitá) není dosud přesně stanoveno a předpokládá se, že je výrazně individuální.

Důležité však je střevní mikroflóru pravidelně obnovovat především vhodnou stravou a případnými potravinovými doplňky udržujícími její populaci na optimální úrovni zvláště v případě, že dochází k jejímu úbytku vlivem známých faktorů. Střevní mikroflóra se velmi výrazně podílí na celkové obranyschopnosti lidského organismu, pojďme se tedy podívat, jak ji správně udržovat.

K čemu slouží střevní mikroflóra

Mikroorganismy žijící v prostředí lidských střev, tedy ty prospěšné, plní hned tři důležité funkce, jež zahrnují:

  • dodatečné trávení potravy a její štěpení na potřebné látky
  • podpora imunitních reakcí a boj s bakteriemi způsobujícími různá onemocnění
  • správné mentální rozpoložení člověka

Vhodné složení a počet prospěšných bakterií střevní mikroflóry mají zároveň přímý vliv na vznik chronických nebo civilizačních nemocí, jako jsou astma, kardiovaskulární onemocnění, celiakie, roztroušená skleróza, kožní ekzémy, problémy s trávením či rakovinná onemocnění středního prostoru. Úroveň bakteriální populace (která by až z 85 % měla být tvořena zdravými prospěšnými bakteriemi) denně ovlivňuje řada faktorů, které ji mohou trvale snižovat, a vyžaduje proto důsledné obnovování prostřednictvím specifických prostředků.

Jaké faktory ovlivňují počet prospěšných bakterií ve střevě

Vzájemná rovnováha bakteriální populace střeva je velmi důležitá a může být narušena především těmito faktory:

  • nesprávný životní styl
  • nahodilá nebo kontinuální konzumace některých léčiv určených ke snížení vlivu bakteriálních onemocnění

Stravování založené především na tucích a sacharidech s nízkým obsahem vlákniny se podepisuje na vlastnostech prostředí střeva, které nepodporují tvorbu nových kmenů prospěšných bakterií, nebo jim neposkytují dostatek výživy, aby se mohly úspěšně množit. Jejich počet může bát dále snížen užíváním antibiotik, blokátorů histaminových receptorů, nesteroidních analgetik či přípravků na zmírnění bolesti. Pro obnovení střevní mikroflóry je pak nutné dodržovat několik zásad, které pomáhají vytvořit vhodné podmínky pro růst populace bakterií.

Jak dosáhnout obnovení střevní mikroflóry

Střevní mikroflóru lze obnovit a udržovat prostřednictvím následujících zásad.

1.    Rozmanitá a hodnotná strava

Strava by měla být bohatá na živiny a vlákninu a vyznačovat se vysokou variabilitou především co se týká rostlinných tuků, ovoce a zeleniny, luštěnin, ořechů apod. Důležitý je především obsah vlákniny, která je pro prospěšné potravou. Velmi vhodné je do jídelníčku zařadit:

  • bobule
  • luštěniny
  • košťálovou zeleninu
  • celozrnné obiloviny
  • malvice

2.    Konzumace fermentovaných produktů

Potravin, které prošli procesem fermentace, přímo obsahují prospěšné kultury a jsou bohaté na laktobacily, jež jsou kmeny s přímým vlivem na lidskou imunitu. Mezi tyto potraviny patří především:

  • fermentované mléčné výrobky (jogurty, kefíry)
  • kimchi a kysané zelí
  • kombucha nebo tempeh

3.    Omezení příjmu umělých sladidel

Přestože umělá sladidla pomáhají omezit konzumaci jednoduchých cukrů, mohou se negativně projevit nejen zpomalení nebo nesprávném řízení jejich následných štěpných procesů a také vymizení potřebných kmenů mikroorganismů, které je pomáhají zpracovávat. Vyhýbat byste se měli především sacharinu a aspartamu.

4.    Užívání probiotik a probiotik

Prebiotika a probiotika jsou dvě skupiny podpůrných přípravků, které by měly pomoci zvyšovat počet i rozmanitost střevní mikroflóry:

  • probiotika – jsou přímo kmeny příznivých mikroorganismů, které podporují zvyšovat rozmanitost složení střevní mikroflóry, obecně však není jejich prospěšnost zcela prokázána
  • probiotika – jsou přípravky obsahující vlákninu, tedy stravu pro střevní mikroorganismy, prospěšnost jejich užívání již byla potvrzena

5.    Variabilita složení potravy

Jak už bylo uvedeno, pro dosažení optimální úrovně a složení střevní mikroflóry by měla být strava vyvážená a obohacená především o vlákninu. Složení stravy také ovlivňuje přítomnost jednotlivých druhů bakterií, proto by mělo být dbáno na to, aby i poměry složek potravy byly na vhodné úrovni. Masitá strava je obvykle spojená s určitými kmeny bakterií, rostlinná zase s jinými. Pro vysokou rozmanitost je tak nutné konzumovat plnohodnotné porce obsahující všechny složky, které individuální kmeny neustále obnovují.

6.    Dodržujte půst či přerušovaný půst

Pokud si odepřete stravu, snížíte přísun potravy také bakteriím stření mikroflóry. Nebezpečné druhy bakterií mají obvykle mnohem vyšší rychlost množení, proto při půstu dochází k jejich výraznému úbytku a v následném období se tak mohou množit bakterie prospěšné.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]