Káva může vyvolat stejné abstinenční příznaky jako alkohol

Fotografie: Pixabay

Většina z nás na ni nedá dopustit a bez voňavého šálku horkého nápoje, kterým je káva si neumíme představit vstup do nového dne. Mnoho lidí, zejména těch, kteří pracují ve tvůrčích profesích či v kanceláři pak dokáže vypít i více než pět hrnků kávy denně. To se může negativně projevit na vysokém krevním tlaku, což je důvod, proč ji někteří lidé chtějí omezit. Co se ale stane, když přestaneme pít kávu ze dne na den?

Dokud nezkusíme kávu vysadit, neuvědomujeme si, jak veliký vliv na nás dennodenní příjem naší dávky kofeinu má. Mezi příznivci kávy se traduje věta, že skutečný milovník kávy má dvě osobnosti, jednu před kávou a druhou po ní. To je nejlepší důkaz toho, jakým způsobem na lidský organismus káva působí. A také toho, co se stane, když si ji zkusíme odepřít. Co všechno se nám může stát?

Ztloustneme

Káva, respektive kofein je látka, která zrychluje metabolismus neboli látkovou výměnu organismu. Ta je klíčová ke spotřebovávání energie z dodaných potravin, zejména z těch hodně sladkých. Protože tedy naše spalování díky kofeinu jede na vyšší obrátky, může se stát, že když příjem kofeinu snížíme na nulu, povede to k nabrání tukové vrstvy.

Ale účinek může být také opačný. Záleží to na tom, jakou formu kávového nápoje nejčastěji volíme. Pokud si denně dopřáváme několik šálků se dvěma či třemi kostkami cukru a s přídavkem mléka nebo smetany, může se stát, že kalorická hodnota tohoto nápoje dalece předčí zrychlení metabolismu plynoucí z kofeinu a vysazení kávy tedy povede k nižšímu příjmu a redukci hmotnosti.

Nebudeme se soustředit

Káva stimuluje ostražitost a zlepšuje soustředění pozornosti na nejrůznější typy činností. To je také důvod, proč ji často pijí právě kreativní pracovníci a všichni, kteří potřebují bezchybně fungující soustředění pro výkon svého povolání. Vlastně nás kofein tak trochu udržuje ve stresu, protože stimuluje vylučování dopaminu a adrenalinu, což jsou stresové hormony, které nejenže stimulují mozkovou činnost, ale také zvyšují krevní tlak.

Organismus si na tento mód fungování velmi snadno zvykne. Pokud tedy kávu náhle vynecháme, může se to projevit potížemi s koncentrací při plnění pracovních úkolů, protože mozek nebude stimulován tak jako dosud.

Budou se nám třást ruce

Totéž, co platí pro poruchy soustředění, funguje také zde. Tím, že kofein stimuluje funkci centrálního nervového systému, může jeho předávkování způsobit nekontrolovatelný třas rukou. Totéž se ale děje právě při vysazení kávy. Tím, že chybí stimulant, dostaví se neočekávaná slabost vedoucí k chvění. To by mělo vymizet nejdéle do devíti dnů od vypití posledního šálku kávy.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]