Konzumace polévek je oblíbeným lidovým zvykem už odpradávna. Vliv na regulaci váhy a imunitní systém nelze popřít

Fotografie: Makovec / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Pokud máte chuť na zdravé a příjemné jídlo, nebo jen toužíte po teplém pokrmu, je polévka přesně to pravé. Je snadným, rychlým a chutným způsobem, jak do svého jídelníčku zařadit více živin.

Polévky jsou oblíbeným jídlem po celém světě a nejenže chutnají skvěle, ale také mají mnoho zdravotních výhod. Konzumace polévek může pomoci s řadou zdravotních problémů, včetně snižování rizika srdečních chorob, podpory trávicího systému a posilování imunitního systému. Polévky jsou také skvělým zdrojem živin, vody a vlákniny. Pokud se tedy zajímáte o zdravý životní styl, měli byste zahrnout polévky do svého jídelníčku, říká doktorka Amy Richter.

Pokud je polévka připravena ze správných ingrediencí, může být skutečně zdravým pokrmem s mnoha výživovými benefity. Například polévky připravené z vývarů na bázi kostí, zeleniny nebo masa poskytují vitamíny, minerály a živiny, jako je kolagen. Jsou také velmi chutné a zároveň obsahují minimum přidaných tuků a kalorií. Kromě toho je konzumace polévky snadným a chutným způsobem, jak zvýšit příjem zeleniny.

Vysoký příjem zeleniny je spojen se sníženým rizikem přibývání na váze, což je rizikový faktor chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu a některé druhy rakoviny. Zelenina navíc poskytuje řadu zdraví prospěšných látek díky vysokému obsahu vitamínů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných sloučenin. Polévky lze navíc připravit téměř ze všeho, co máte v kuchyni k dispozici.

Výhody konzumace polévky

Kromě toho, že pomáhá zvýšit příjem zeleniny, je konzumace polévky spojena s dalšími možnými zdravotními přínosy. Pro začátek vám může pomoci regulovat vaši váhu. Denní příjem kalorií bývá nižší u lidí, kteří jedí polévku. Konzumace polévky může také snížit pocit hladu a zvýšit pocit sytosti. To může být částečně způsobeno kognitivními faktory, kdy lidé věří, že je polévka zasytí.

polévka na oběd
Fotografie: Freepik

Některé polévky mohou mít také vysoký obsah vlákniny. Je známo, že vláknina zvyšuje pocit sytosti tím, že zpomaluje vyprazdňování žaludku – rychlost, jakou se žaludek po jídle vyprazdňuje – a zvětšuje objem žaludku tím, že absorbuje vodu a bobtná, jakmile se dostane do žaludku. Zpoždění vyprazdňování žaludku a zvětšení objemu žaludku vede k tomu, že je žaludek déle plný, což se projevuje snížením pocitu hladu.

A konečně, konzumace polévky vám může pomoci udržet si hydrataci. Voda je pro vaše zdraví nezbytná a celkový příjem vody může pocházet z pitné vody, vody v nápojích nebo vody v potravinách – jako je tomu v případě polévky, ovoce a zeleniny.

Ne všechny polévky jsou zdravé

Mezi nejoblíbenější přísady používané k zahušťování polévek patří plnotučné mléko, hustá smetana, kokosový krém, kukuřičný škrob, chléb, sýr, žloutky a jíška – směs másla a mouky. V malém množství mohou být tyto přísady součástí zdravého životního stylu, ale právě na množství používané v polévkách na bázi smetany je třeba si dávat pozor. Většina zahušťovadel patří mezi potraviny s vysokou energetickou hustotou – potraviny, které poskytují vysoké množství kalorií na gram.

Konzumace velkého množství potravin s vysokou energetickou hustotou může znamenat, že přijímáte více kalorií, než vaše tělo potřebuje, což může vést k nárůstu hmotnosti. Některé z těchto složek obsahují velké množství nasycených mastných kyselin. Ačkoli je v pořádku, když si jednou za čas dáte krémovou polévku z těchto přísad, zaměřte se většinou na zdravější varianty, zejména pokud polévky jíte často.

Pokud chcete zlepšit strukturu polévky bez vysoce kalorických zahušťovadel, můžete přidat jogurt nebo rozmačkané luštěniny, jako jsou fazole, cizrna nebo čočka. Tímto způsobem ještě více vylepšíte výživový profil polévky. Dalšími druhy polévek, na které byste si měli dávat pozor, jsou ty instantní a z konzervy, jež jsou často nabité sodíkem. Vysoký příjem sodíku je spojován s vysokým krevním tlakem, který je rizikovým faktorem pro onemocnění srdce a ledvin a mrtvici.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]