Jak správně pečovat o játra při pravidelném užívání léků, které je značně zatěžuje. Důležité hlavně pro seniory

Fotografie: Shutterstock

Játra jsou důležitá hned z několika důvodů. Produkují žluč a tvoří se v nich některé hormony. To ovšem nemůže fungovat, když se o ně správně nepostaráte, říká lékařka Laura J. Martin.

Játra jsou něco jako takový filtr, který se stará o neutralizaci toxinů v těle a pomáhá dostat z těla ven „to špatné“. Jenomže i ony toho mohou mít někdy už dost a v kombinaci s nezdravým jídlem či občasnou konzumací alkoholu na tom mohou začít být skutečně špatně. Přidejte k tomu předepsané léky od doktora a máte zaděláno na katastrofu.

Fotografie: Freepik

Hlavně senioři by se měli mít na pozoru

Proč? Starším lidem jsou obvykle diagnostikovány v obecném průměru dvě až tři nemoci. V důsledku toho berou okolo šesti až osmi léků denně, což je skutečně mnoho. A jak je vám jistě jasné, v prášcích bohužel nejsou jen léčivé látky, ale také ty ničivé, které mohou tělu uškodit. Nejčastěji játrům ubližují léky na aterosklerózu, revmatismus, dnu, depresi, hypertenzi či cukrovku.

Fotografie: Freepik

Běžný paracetamol může být pro játra obrovskou zátěží i přesto, že ho užíváte jen jeden den. Jeho maximální dávka, kterou za den můžete užít, je 3 000 mg. Její překročení by mohlo vést k akutnímu selhání jater. Při jeho užívání je tedy zcestné kouřit či konzumovat alkohol nebo přemíru nezdravého jídla.

Jak svým játrům efektivně pomoci

Ideální způsob stravování pro osobu, která svá játra zatěžuje, je jíst pět malých porcí denně každé tři hodiny. Doporučená jídla jsou drůbež a telecí maso, treska, mrkev, petržel, květák, rajče bez slupky a červená řepa. Z ovoce jsou dobrá jablka, borůvky, banány a meruňky. Dále je vhodný lněný a řepkový olej, olivový olej, máslo, kukuřičná kaše či zelený čaj. Vynechat byste naopak měli pikantní koření, jako je křen, hořčice, bobkový list či nové koření.

Fotografie: Freepik

Nadýmavé produkty, jako je zelí, lusky, švestky či cibule, vám také moc nepomohou. Cukrovinky jako sladké rohlíky, sušenky, koláče a sladkosti obsahující kakao a ořechy raději také vynechejte. Existují však i další způsoby, jak si pomoci, a to například bylinkami. Konzumace ostropestřce mariánského brání pronikání toxinů z léků do jaterních buněk, čímž chrání před rozvojem zánětu. Artyčok je bohatý na cynarin, který pro změnu účinně brání hepatitidě a stagnaci žluči v tomto orgánu. Pampeliška obecná chrání díky svým látkám játra před volnými radikály a škodlivými mikroorganismy.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]