Jak a proč se starat o fascie a co to vůbec je? Možná, že vaše bolesti zad s nimi také souvisí…

Ještě donedávna byla přehlížena jedna velmi důležitá tkáň. Zapomínalo se na fascie. Je to doslova celý systém. Neurologie, vnímání těla, přenášení síly, pružnost, hojení ran. Sotva byste našli oblast, ve které fascie nehrají zásadní roli.

Fyziologický význam fascií byl po velmi dlouhou dobu přehlížen. V poslední době se však stal důležitým předmětem výzkumu. Fascie tvoří součást vláknité pojivové tkáně, která se nachází v celém lidském těle. Obklopují naše svaly, šlachy i orgány a spojují je s kostmi. Bílá vazivová tkáň tvoří cca 20procent naší tělesné hmotnosti. V současnosti se fascie dávají do souvislosti s jedním z nejčastějších zdravotních problémů – s bolestmi zad.

Fascie de facto propojují celé lidské tělo, jako síť. Vazivová tkáň je kompletně propojená a tvoří v lidském těle nespočet drah. Tudíž můžeme pociťovat bolest na jednom místě, ale příčina bolesti může tkvět v naprosto odlišné části těla. Lidské tělo tvoří opravdovou síť vláken, které vedou z povrchu kůže až do hlubin volné pojivové tkáně a buněk. Vše je propojeno touto mimořádně pružnou a vláknitou souvislou strukturou. A jaký je účel a funkce fascií?

Účel a funkce fascií

Fascie jsou stejně důležité, jako nervy nebo žíly. Je to v podstatě orgán, žel mnoho lidí o fasciích dodnes nemá páru a neví, jak s nimi zacházet a pečovat o ně. Funkci fascií si můžete názorně představit tak, že rozříznete napůl grapefruit a uvidíte v něm nejen dužinu, ale i vláknité složky, které dužinu grapefruitu rozdělují do jednotlivých dílků a drží je pohromadě. Fascie je fluidní (vodnatá). Tvoří ji voda, proteoglykany a tkáně. Přímo pod kůži se nalézají povrchové fascie, hluboké fascie obklopují naše svaly a svalová vlákna. Fascie obklopují také orgány, dokonce i mozek je chráněn touto tkání.

Jak souvisí fascie s bolestmi zad?

Tato důmyslná síť drží naše kosti, svaly, orgány a poskytuje jim podporu a flexibilitu. Fascie jsou jednou z častých příčin různých typů bolesti a rovněž místem, kde je možné začít s léčbou. Doporučuje se pravidelné cvičení, masáže, akupunktura, jóga. Fascie mají schopnost vyrábět si vlastní kolagenovový obal a je pro ně mimořádně důležitý pohyb. Nedostatek pohybu způsobuje ztrátu funkce fascií.

Pro udržení funkce pojivé tkáně je tedy pohyb nezbytný. Potřebují pravidelnou stimulaci, jinak ztrácí svou pružnost, tuhnou a slepují se. Lidé se sedavým zaměstnáním, kteří pravidelně nesportují budou mít s největší pravděpodobností zhoršenou funkci fasciální tkáně. Není náhodou, že lidi z kanceláří často trápí bolesti zad, takže souvislost mezi deformovanou fascií a bolestmi zad, zní logicky.

Obrázky: thechirocentre.co.uk, freepng.es


Řekněte ostatním, co si myslíte