Hypersomie je považována za dar. Ve skutečnosti je velkým prokletím

Hypersomie neboli velká citlivost na pachy není až takovým darem, jak si mnoho lidí myslí. Ti, co jí trpí, si spíše stěžují na četná negativa, která jim tato vlastnost přináší. I lékaři o ní mluví spíše jako o něčem, co je poruchou než kladnou a prospěšnou vlastností.

Co je to hypersomie?

Jde o poměrně neobvyklou poruchu, která může být charakteristická zvýšenou citlivostí na pachy. V praxi to může znamenat, že daný člověk cítí podstatně více než běžný jedinec. I když se to může zdát jako klad, tak není. Zvýšená citlivost na pachy je spíše obtěžující vlastností, které může lidem negativně ovlivňovat život.

Objevit se může i krátkodobě

U někoho je hypersomie vrozená, a tak se s daným problémem musí potýkat po celý život. Je však mnoho případů, kdy se hypersomie projeví jenom krátkodobě. Třeba u žen během těhotenství. V tu chvíli jsou překvapeny z toho, co vše a v jaké intenzitě cítí, což pochopitelně vnímají vesměs negativním způsobem. Dalším případem, kdy se může objevit je menopauza. Může se ale objevit i u mužů, když jejich tělo prochází různými hormonálními i fyziologickými změnami.

Někdy naznačuje vážný problém

Pokud poslední dobou pociťujete, že je váš práh citlivosti na pachy výrazně posunut a vy cítíte to, co dříve ne, je dobré vyhledat lékaře. Mimo jiné proto, že tato zvýšená citlivost může naznačovat i nějaký vážnější problém. Sem můžeme zařadit třeba riziko nádorů na mozku, může se zde objevit i riziko cystické fibrózy – onemocnění slinivky, stejně jako nelze zapomínat na nemoc, kterou je hypertyreóza.

Dále to může být i limská borelióza, která má jako jeden z projevů změnu čichových smyslů. Často se však mohou čichové vlastnosti změnit i ve chvíli, kdy trpíte dlouhodobě migrénami, stejně jako k tomu může dojít také ve chvíli, kdy máte dlouhodobě nedostatek vitamínu B12.

Nejenom jak cítíte, ale i co cítíte

Klasická hypersomie je zvýšenou citlivostí na pachy. Objevit se však mohou i doprovodné problémy. Třeba parosmie, kdy tělo cítí pachy, ale mozek je identifikuje jinak. Dále existuje i fantosmie, kdy dochází k pocitu, že něco cítíme, ale zápach ve skutečnosti nikde není.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]