Hromadění hlenu v těle může vyvolat nepříjemné komplikace. Naučte se očistu, která je z těla vyplaví

Fotografie: Depositphotos

Lidská sliznice může způsobit vážné nepohodlí. Mnozí mohou říci, že po rýmě se v krku hromadí hodně hlenu.

Sliznice v lidském těle neustále produkují sekrety. Přirozená sekrece nosní dutinou je jednou z ochranných funkcí lidského těla. Zachycuje prachové částice, choroboplodné zárodky a bakterie. Díky nim se vzduch ohřívá na tělesnou teplotu, jeho vlhkost se zvyšuje z 50-60 na cca 90%. To pomáhá optimalizovat cirkulaci vzduchu v plicích. Pokud vás však trápí nadměrné a nepřirozené zahlenění, lze s ním bojovat, říká lékař Daniel Murrell.

Co jsou hleny

Jako hlen označujeme hustou, rosolovitou tekutinu, která je produkována hlenovými žlázkami na sliznicích různých orgánů lidského těla. Jedná se především o sliznice dýchacího ústrojí – nosní dutina, ústa, hrdlo, vedlejší nosní dutiny, průdušky a plíce – a mezi původce se dále řadí také sliznice trávicího systému, což je jícen, žaludek a střeva.

Příliš mnoho hlenu může být produkováno z důvodů alergie, astmatu, bronchitidy, onemocnění plic, gastroezofageálního refluxu, cystické fibrózy nebo špatné kvality vzduchu. To, že je množství hlenu nadměrné, může signalizovat i bolest v krku nebo uchu, chrapot. Nabízíme vám 3 dostupné způsoby, jak tento stav zmírnit.

1. Citronovo-medová směs

Tento jednoduchý domácí lék má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Je schopen tišit kašel, předcházet ucpání dýchacího systému a zvyšovat imunitu. Návod na přípravu je velmi jednoduchý. Smíchejte 2 polévkové lžíce citronové šťávy s 1 polévkovou lžící medu a užívejte v malých množstvích 3x denně. Nezapomínejte, že med se nedoporučuje pro děti do 3 let z důvodu možných alergických reakcí. Nedoporučuje se také užívat v těhotenství a při kojení.

Fotografie: Pixabay

2. Eukalyptový čaj

Antiseptické vlastnosti eukalyptu umožňují zmírnit stav člověka při infekčních onemocněních horních cest dýchacích. Nejlepší způsob, jak dosáhnout maximálních účinků eukalyptu, je inhalace. Z blahovičníků se vyrábí éterický eukalyptový olej, který při inhalaci dokonale pročistí a osvěží nosní dutiny. Můžete si však připravit také eukalyptový odvar z listů. Nechte jej dobře vylouhovat a pravidelně popíjejte po malých doušcích během dne, po konzultaci s lékařem.

3. Inhalace páry

Jeden z osvědčených způsobů odstranění sputa a hlenu z dýchacího systému – parní inhalace na bázi bylin a olejů s antivirovými vlastnostmi. Inhalace by neměly být silné ani hluboké, jinak se infekce spolu s hlenem může dostat do průdušek. Zvláště opatrní buďte s výše uvedeným eukalyptovým olejem. Nepoužívejte jej k léčbě a prevenci nemocí u dětí, v těhotenství a kojení, cukrovce a po operacích.

Jak si dále můžete pomoci

Nezapomínejte pravidelně zvlhčovat vzduch v domácnosti a pít větší množství tekutin. Obohaťte svůj jídelníček o bobule, granátové jablko, lékořici, ženšen nebo výtažky z echinacey a pravidelně si vyplachujte hrdlo solným roztokem. Tento roztok by měl obsahovat zhruba 250 ml vlažné vody a větší polovinu kávové lžičky soli, se ke kloktání používá několikrát denně, a to zhruba po dobu 30-60 sekund.

Fotografie: Freepik

Určitě navštivte lékaře, pokud vás nadměrné zahlenění obtěžuje měsíc nebo déle a je doprovázeno bolestí na hrudi, kašlem s krví, sípáním. Upozorňujeme, že tyto metody dokážou stav dočasně zmírnit a jsou účinné jako doplněk základní terapie. Pokud se obáváte postnazálního syndromu, doporučuje se poradit se s lékařem, abyste zjistili jeho příčiny a předepsali vhodnou léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]