Hlavní zásady chřipkové hygieny a prevence proti tomuto virovému onemocnění

Mnohem složitější je nachlazení nebo chřipku léčit, jakmile jste nakaženi. Stejně jako u mnoha nemocí může být nejlepším „léčením“ nemoci prevence. Může to pomoci předcházet běžným virům. V prevenci hrají klíčovou roli hygienické návyky a posilování imunity.

Týká se to tedy hodně stravy a celkového životního stylu (cvičení, otužování, spánek atd.) Možná se také můžete vyhnout onemocnění v plné síle rychlým jednáním při prvních příznacích a nečekat, co se z toho rozvine.

Dodržujte správné hygienické postupy

Umývání si rukou je naprostý základ a jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších opatření k prevenci onemocnění chřipkou. Snižuje to proliferaci bakterií a viru chřipky. Zvlášť pokud cestujete dopravními prostředky a pobýváte ve společných prostorách. Jak si umývat ruce určitě popisovat nemusíme. Ideálně pod tekoucí vodou pomocí mýdla. Ruce si utírejte do svého ručníku, případně papírových utěrek. Nesahejte si často na obličej, především ústa, pokud nemáte umyté ruce. Do úst už vůbec ne!

Použité papírové kapesníky házejte do toalety – nikoliv do koše 

Zakrývejte si nos a ústa

Asi víte, že se sluší při kašlání nebo kýchání zakrýt si ústa. Jenže málokdo ví, že se ústa nezakrývají rukou, ale předloktím. Proč asi? Bakterie by jinak ulpěli na ruce, kterou pak někomu podáte, případně se budete dotýkat věcí, kterých se dotýkají i ostatní. Popřípadě použijte při kýchání a kašlání kapesník, který kapénky zachytí, ten pak vyperete, vyžehlíte. V případě papírového kapesníku, spláchněte do toalety! Vhozením do koše by se opět viry mohly šířit dál. Možná vám tyto rady přijdou legrační, ale v době, kdy se chřipka nebezpečně šíří, neberte tyto rady na lehkou váhu.

Vyhýbejte se davům

Víme, že ne vždy je to možné, pokud však vyloženě nemusíte chodit tam, kde se vyskytují mraky lidí, nedělejte to. Alespoň ne v době, když se světem šíří chřipka a panika. Vyhýbání se davům může značně minimalizovat vaše riziko výskytu viru.

Pečlivý úklid i doma

Viry chřipky může domů přinést kdokoliv. Proto se i v tento okamžik zaměřte na zvýšené hygienické opatření doma. Pozornost si zaslouží jak umývadlo, dřez, vana, toaleta, kuchyňská pracovní deska, tak kliky u dveří. Nemusíte hned běžet vykoupit drogérii s desinfekčními přípravky. K desinfekci a běžnému úklidu lze použít například i ocet či vřelá voda. Důležité je udržovat v čistotě i prostředky k běžné hygieně, jako jsou třeba zubní kartáčky.

Zjistěte více o očkování

Zvyšování imunity

Pokud jste na to do nynějška tak trochu kašlali, tak nečekejte, že imunitu posílíte ze dne na den. Ovšem už teď se zaměřte na zdravou a vyváženou stravu, pravidelně cvičte (to můžete i doma), otužujte se, užívejte doplňky stravy (vitamíny). Snažte se udělat maximum proto, aby vaše imunita sílila. Podle toho, jaký máte názor na očkování, můžete zkusit i tuto cestu. Ale před všemi viry vás očkování neochrání, pouze před některými. A uvědomte si, že neexistuje žádná vakcína proti běžnému nachlazení. Nejlepší způsob, jak tomu zabránit, je přijetí dobrých hygienických návyků a péče o vaše celkové zdraví.

Vyvarujte se kontaktu s nemocnými

Ne vždy je to možné, zvlášť, pokud onemocnění člen rodiny. Ovšem existují případy, kdy to lze. Což se týká i vás samotných. Jestliže onemocníte, nechoďte do kolektivu, kde můžete bezohledně nakazit další lidi. Jestliže bude nemocný nějaký člen rodiny, nepoužívejte stejný příbor, skleničku, ručník. Domácnost pravidelně uklízejte, větrejte a začněte užívat vitamíny či nějaký přípravek na posílení imunity. Vitamín C, Echinacea nebo zinek mohou zabránit nebo zmírnit nachlazení či chřipku. Výtečný je i zázvor.

Dodržujte pitný režim

Důležitým krokem je také to, co se zdá na první dojem jako banalita. A to je udržovat své tělo stále hydratované. Správný pitný režim hraje do karet vašemu imunitnímu systému, podporuje zdravé trávení a hydratovaný organismus se lépe čistí a zbavuje neřádů. Do pitného režimu nepatří jen voda a čaj. Dopřejte si v tomto období i masové a zeleninové vývary. Polévky jsou pro posílení imunity skvělé. Nakonec babičky při nachlazení někoho z rodiny, nejčastěji sahají právě po vývarech. Taková poctivá domácí kuřecí polévka působí jako protizánětlivý systém. Také dočasně zvyšuje pohyb slizu nosem, což zase omezuje dobu, po kterou je virus ve výstelce nosu.

Zapomeňte na alkohol a cigarety

Alkohol a tabákové výrobky oslabují organismus, tudíž je větší riziko nachlazení nebo chřipky. Úplná eliminace nebo alespoň výrazné omezení těchto produktů může zkrátit dobu trvání vašich příznaků a pomoci předcházet komplikacím.

Začněte se otužovat

Další rady a doporučení

  • Jako prevenci si můžete denně vyplachovat ústa solným roztokem a kloktat slanou vodu

  • S desinfekcí ústní dutiny pomohou i některé druhy pastilek

  • Provádějte pravidelně výplach nosu – konvičkování

  • Pravidelně odpočívejte, nepřetěžujte svůj organismus – snažte se získat pro sebe dostatek spánku

  • Naučte se pít teplou vodu – pro vaše zdraví je mnohem lepší, než studená

  • Nejezte v zimě ochlazující potraviny

Obrázky: pixabay